Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka?

Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka?

Skąd się biorą nasze problemy zdrowotne? Sami sobie je wypracowaliśmy. Jemy byle jak i byle gdzie, o aktywności ruchowej w ogóle nie ma mowy, stres, używki, brak wystarczającej ilości snu to główni winowajcy takiego stanu rzeczy. Na szczęście coś drgnęło w kwestii dbania o własne samopoczucie i zdrowie i coraz więcej osób świadomie podchodzi do kwestii zdrowego stylu życia. To nie są marketingowe chwyty, ale poparte badaniami stwierdzenia – dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz ruch (szczególnie na powietrzu) są gwarancją dobrego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego i ogólnie pojętego zdrowia. Piramida żywieniowa opracowana przez Światową Organizację Zdrowia nie bez przyczyny stawia na pierwszym miejscu warzywa i owoce. Bo to najlepsze źródło witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika, czyli wszystkich tych substancji, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pięć porcji warzyw i owoców dziennie, jak tego dokonać, jeśli nie przepadamy za chrupaniem “zieleniny”? Z powodzeniem możemy zastąpić je świeżo wyciskanymi sokami. A jak je pozyskać w najłatwiejszy sposób? Z pomocą odpowiednich urządzeń. Co lepsze - sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Warto wspomnieć, że efektywność wspomnianego sprzętu i jakość otrzymanego dzięki ich pracy soku diametralnie się różni. Wyjaśniamy!

Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka

Sokowirówka czy wyciskarka do soku - co jest lepsze?

Gdybyśmy się sugerowali ceną, to sokowirówka, bo jest to urządzenie stosunkowo tanie. Ale w kwestii zdrowia nie ma co oszczędzać, bo z sokowirówki nie uzyskamy w pełni wartościowego soku. Lepiej więc zainwestować w dobrą wyciskarkę wolnoobrotową (polecamy markę G21 Vitality) i cieszyć się sokiem najlepszej jakości. Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka do soków? Przejdźmy do konkretów, skąd biorą się różnice w otrzymanym produkcie (soku). Zacznijmy od tego, że i przy pomocy sokowirówki jak i wyciskarki uzyskamy sok. Z tym, że oba urządzenia wykorzystują odmienne technologie jego produkcji. W sokowirówce istotną rolę odgrywa wirujące sito z mikrootworami, którego dno wyposażone jest w niewielkie ostrza. Podczas pracy sito obraca się z prędkością 6000-12000 obrotów/min. Ostrze wirując wraz z sitem tnie produkt, a siła odśrodkowa spycha i dociska miąższ do ścianek. Mikrootwory odprowadzają sok do podstawionego naczynia. Większość modeli sokowirówek nie posiada systemu odprowadzania pulpy, stąd otwory sita zapychają się i odprowadzanie soku nie jest takie efektywne. Szybkie obroty powodują także nagrzewanie się elementów tłoczących, a tym samym powstałego soku, a jak wiadomo wysokie temperatury niszczą wartościowe substancje. Również efekt napowietrzania soku, który towarzyszy pracy sokowirówki nie sprzyja zachowaniu cennych składników. Co jest lepsze sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Sok z sokowirówki musimy spożyć od razu i niestety nie jest w pełni wartościowy, mimo że jest klarowny i pachnący. No i rzecz bardzo istotna, sokowirówka świetnie poradzi sobie z wyciskaniem soku z marchewki czy jabłek, niestety z warzywami liściastymi i ziołami, a także owocami jagodowymi nie radzi sobie. A przecież, jeżeli decydujemy się na wprowadzenie świeżo wyciskanych soków do diety, to chcemy korzystać z dobrodziejstwa wszystkich warzyw i owoców. Dlatego wyciskarka wolnoobrotowa będzie lepszym wyborem.

Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka do soku

Szukasz przepisów na sok z marchwi<----KLIK - Koniecznie sprawdź nasze propozycje!

Do wyciśnięcia soku wykorzystuje siłę miażdżenia wałka ślimakowego, który obracając się z niewielką prędkością (70-120 obrotów/min) miażdży i wyciska surowiec. Miażdżenie ma za zadanie przerwać włókna i ściany komórkowe miąższu, by uwolnić z przestrzeni międzykomórkowych jak największą ilość soku, który zostaje odsączony przez sito do naczynia. Pulpa zaś zostaje odprowadzona do innego zbiornika.

Co zatem jest lepsze, sokowirówka czy wyciskarka?

Sok otrzymany z wyciskarki jest gęsty i mniej klarowny, za to nie traci drogocennych właściwości i jest go więcej niż byśmy go otrzymali z tej samej ilości surowca poddanego obróbce w sokowirówce. Wolna praca elementów tłoczących wyciskarki nie nagrzewa soku i nie napowietrza go. Co lepsze wyciskarka do owoców czy sokowirówka? Wyciskarki świetnie sobie radzą z warzywami twardymi i liściastymi, ziołami, owocami jagodowymi. Z pewnością niebywałą ich zaletą jest fakt, że dzięki dodatkowym elementom (nakładkom) nie tylko wyciskają sok, ale robią mus, przecier, sorbet, masło orzechowe, makaron. Mielą kawę i nasiona. Tę opcje posiadają wyciskarki poziome, o czym należy pamiętać przy zakupach. Ważna rzecz, o której zapominamy. Mycie urządzeń po skończonej pracy. A to bywa kłopotliwe, ale tylko w przypadku sokowirówki. Wyciskarki są tak skonstruowane, że ich czyszczenie jest proste.

Sprawdź też przepis na domowy sorbet <----KLIK - Znajdziesz je w naszym innym przepisie!


Co lepsze sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Biorąc pod uwagę zalety i wady sokowirówki i wyciskarki, stawiamy na wyciskarki. wolnoobrotowe To inwestycja w zdrowie. A ta zawsze się opłaca. Pijmy więc świeżo wyciskane soki. Na zdrowie!

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodawanie komentarza

Product successfully added to the product comparison!