O zaletach picia świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych pisaliśmy już nie raz na naszym blogu. Nie traktujemy naszych wpisów jako zabiegów marketingowych, a raczej staramy się by były rodzajem poradnika, w którym dzielimy się naszą wiedzą, pomysłami i przepisami sprawdzonymi przez nas i naszych znajomych. Temat świeżo wyciskanych soków jest nam szczególnie bliski, ponieważ dołączyliśmy do grona osób, które stawiają na zdrowe odżywianie i sami chętnie po nie sięgamy. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne przygotowywanie soków w domu i o ich właściwościach wie prawie wszystko, to wciąż istnieją kwestie, które rodzą pytania typu: ile może stać sok z wyciskarki, jak go przechowywać, by nie tracił cennych właściwości? 

Ile może stać sok z wyciskarki?

Generalnie świeżo wyciskane soki należy wypić od razu po przygotowaniu. Niektórzy (np. twórca słynnej diety Gersona) dopuszczają ich spożycie do 20 minut od przygotowania. Z sokami jest tak, że w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi: światło, wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza - witaminy i minerały w nich zawarte ulegają procesowi oksydacji. Czynniki te sprzyjają także rozwojowi szkodliwych dla zdrowia bakterii. Co to znaczy? A no to, że każde kolejne minuty od przygotowania świeżych soków pozbawiają go dobroczynnych właściwości i narażają nas na “problemy żołądkowe”. Oczywiście nie jest tak, że w ogóle nie możemy przechowywać świeżo wyciskanych soków. Jak długo można przechowywać soki z wyciskarki, jeżeli spełnimy kilka warunków? Możemy nimi cieszyć się nawet 48 godzin (producenci wyciskarek mówią nawet o 72h). Według naszej opinii – 48h to jest maksimum.

Jak przechowywać soki, by nie straciły swoich właściwości?

Przede wszystkim soki przechowujemy w lodówce, najlepiej w szklanych, szczelnie zamkniętych butelkach. Przed przelaniem soku do butelek należy je wymyć i wyparzyć. Najlepiej, by naczynia miały pojemność jednorazowego użycia. Każde kolejne otwarcie pojemnika z sokiem to kontakt witamin z tlenem i “uciekające” zdrowotne właściwości produktu. Starajmy się napełniać szklane naczynia sokiem do pełna, by pozostawiać jak najmniej miejsca na powietrze. Dopuszczalne jest przechowywanie soków w naczyniach z tritanu lub pojemnikach próżniowych. Tak przygotowaną porcję soku możemy zabrać ze sobą do pracy, pamiętając, by również przełożyć go do lodówki. Co jednak w sytuacji, gdy trwa wysyp owoców sezonowych i nie chcemy ich zmarnować, a w ciągu dwu dni nie jesteśmy w stanie zużyć przygotowanego soku?


Możemy go pasteryzować. Wszak nie będzie miał już tylu prozdrowotnych właściwości, ale zawsze będzie zdrowszy od sklepowego. Wystarczy umieścić szklane naczynia z sokiem w garnku z wodą (woda powinna być zimna i sięgać do połowy wysokości butelek). Dno garnka wykładamy bawełnianą ściereczką. Od chwili zagotowania wody, pasteryzujemy pojemniki 10 - 15 minut. Po wyjęciu studzimy przykryte ręcznikiem, a następnie przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że wybór odpowiedniego urządzenia do wyciskania soków też ma znaczenie dla zachowania wartości odżywczych i czasu przechowywania świeżo wyciśniętego soku z wyciskarki. Soki z sokowirówki już w trakcie przygotowania tracą cenne właściwości. Najlepiej więc decydując się na wprowadzenie do jadłospisu świeżo wyciskanych soków zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową (np. któryś z modeli Vitality G21). Wolne obroty zapobiegają nagrzewaniu się poszczególnych części urządzenia, a tym samym nie oddają ciepła do produktu i nie pozbawiają go cennych właściwości. Z czego przygotowywać soki? Ze świeżych warzyw i owoców na jakie tylko macie ochotę. Na naszym blogu znajdziecie szereg przepisów na ich przygotowanie, a ten artykuł powinien rozwiać Wasze wątpliwości co do terminu przydatności świeżo wyciskanych soków i sposobu ich przechowywania.