Jak wyczyścić wyciskarkę do soków - zdrowe smoothieNim przejdziemy do poradnika, kilka słów na temat zalet posiadania wyciskarki do soków.

Po latach zachwytu nad szybkim jedzeniem (fast food), wreszcie większość z nas “przejrzała na oczy”. Oprócz tego, że przygotowanie takiego posiłku trwa dosłownie kilka chwil, to tzw. “śmieciowe jedzenie” więcej przynosi szkody naszemu organizmowi niż pożytku. Wystarczy przyjrzeć się spotykanym na ulicy ludziom - dzieciom i dorosłym i nie da się nie zauważyć, że powszechną zmorą społeczeństwa stała się otyłość, a ta z kolei wiąże się z chorobami, których przyczyną są złe nawyki żywieniowe i braku aktywności ruchowej.

Sprawdź również przepisy na---> zdrowe desery z blendera <---- KLIK

Cieszy więc fakt, że trend na szybkie jedzenie wyhamowuje, a my coraz częściej rozważnie podchodzimy do kwestii odżywiania i zdrowia. Nadal zjadanie pięciu porcji świeżych warzyw i owoców jest trudne do wyegzekwowania, ale idzie nam to coraz lepiej. Tym bardziej, że na rynku pojawiły się urządzenia, które pozwalają przygotowywać jarzyny i owoce w formie wygodnej i smacznej do spożycia. Np. wyciskarki wolnoobrotowe G21, dzięki którym codziennie możemy bez problemu przygotować porcją zdrowego, świeżo wyciśniętego soku.

Dlaczego niektórym trudno przekonać się do zakupu wyciskarki?

Wynika to głównie z niewiedzy na temat zalet posiadania wyciskarki wolnoobrotowej oraz obaw, do tego jak wyczyścić wyciskarkę do soków i czy jest wystarczająco łatwa w obsłudze? Czy rzeczywiście mycie wyciskarki jest skomplikowane? Nie w przypadku sprzętu G21. Producent dokonał bowiem wszelkich starań, by mycie roboczych części urządzenia było proste i skuteczne.

Staranne mycie wydłuża życie - wyciskarki do soków również

Jak czyścić sitko wyciskarki - naturalne metody

To zwykle z naszych zaniedbań wynikają problemy z zachowaniem czystości wyciskarki do soku. I nie tylko. W zalegających resztkach pokarmowych idealnie czują się drobnoustroje. Nieusuwany na bieżąco osad różnego pochodzenia twardnieje i działa niczym papier ścierny uszkadzając elementy składowe wyciskarki. Przytkane otwory sitka blokują przepływ soku, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz modułu i może doprowadzić do poważnej awarii urządzenia. Zatem w trosce o własne zdrowie i żywotność wyciskarki należy pamiętać o tym jak prawidłowo myć wyciskarkę do soku, robić to po każdym użyciu i pamiętać, aby dokładnie wymyć poszczególne elementy.

Jak wyczyścić wyciskarkę do soków?

Sprawdźmy zatem jak myć wyciskarkę wolnoobrotową! Myjemy części robocze urządzenia: sito, ślimak, pojemnik na sok i wytłoki, komorę wsadową i popychacz. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych G21 wystarczy kilka chwil na zdemontowanie elementów, które wymagają mycia. Producent rekomenduje mycie ręczne pod bieżąca wodą. Możemy użyć w tym celu detergentu przeznaczonego do mycia naczyń, a następnie każdą część dokładnie wypłukać i osuszyć (osuszanie zapobiega gromadzenia się osadu z wody).

Sprawdź ---> na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę wolnoobrotową? <---- KLIK

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem chemicznych środków lub chcesz być pewien, że żadne szkodliwe substancje nie pozostały na mytych elementach, wystarczy przepłukać je wodą, w której rozpuścisz sodę oczyszczoną - na 1 litr wody 1 łyżka sody. Jeśli wydaje Ci się, że nie pozbyłeś się wszystkich zalegających w zakamarkach resztek, delikatnie wyszoruj je szczoteczką - niektóre wyciskarki posiadają ją w komplecie. Ale wystarczy zwykła szczoteczka do zębów, by dokładnie wymyć wyciskarkę.

Jak czyścić sitko wyciskarki? Naturalne metody usuwania osadów 

Najlepsze i bezpieczne dla zdrowia są naturalne metody usuwania osadu z wyciskarki. Niestety to niedokładne mycie i osuszanie elementów roboczych wyciskarki skutkuje pojawieniem się osadu. Również kolorowe warzywa i owoce typu marchew, pomarańcza, burak mogą barwić części urządzenia. Ale jest na to sposób. Zatem jak czyścić sitko wyciskarki w prawidłowo? Barwnik usuniesz przy pomocy ręcznika papierowego zwilżonego olejem roślinnym. Pozostałe osady możemy usunąć przy pomocy pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i wody. Za pomocą szczoteczki nabieramy pastę i delikatnie szorujemy zabrudzenia, następnie spłukujemy wodą. Możemy także pokryte osadem części pozostawić na kilka godzin w roztworze wodno - sodowym lub sody zmieszanej z kwaskiem cytrynowym. Część osadu się rozpuści, pozostały zostanie na tyle zmiękczony, że bez problemu wymyjemy go przy użyciu szczoteczki.

Pamiętaj jednak o jednym - najlepiej wyciskarkę umyć bezpośrednio po użyciu! A używaj codziennie, bo świeżo wyciskane soki to idealny sposób na dobre samopoczucie i zdrowie na lata.