O ile wiosna budzi do życia przyrodę, to nim człowiek odczuje jej pozytywny wpływ na swój organizm, często dopada go wiosenne zmęczenie. Nie uniknęła tego bliska mi osoba, co przełożyło się na to, że postanowiłam stworzyć ten wpis na bloga. Brak sił i ogólne osłabienie na wiosnę dotyka wiele osób. Zamiast wzbogacić dietę, sięgamy po kolejną kawę lub biegniemy do apteki po jakieś suplementy. Niestety, cudowne specyfiki często przynoszą więcej szkody niż pożytku, czego doświadczyła moja znajoma. Oczywiście w jej przypadku wizyta u lekarza to ostateczność (syndrom białego fartucha), dlatego wspólnie zaczęłyśmy szukać innych rozwiązań. Tak właśnie odkryłyśmy i wypróbowałyśmy moc pokrzywy.

Sok z pokrzywy z wyciskarki wolnoobrotowej: właściwości lecznicze

Okazuje się, że to, co rolnicy i działkowcy uważają za uciążliwe chwasty, jest skarbnicą witamin i minerałów, a ponieważ wiosna to idealny czas na ich wzrost, zamiast biec do apteki, pobiegłyśmy, uzbrojone w grube rękawice, za miasto po świeżą pokrzywę. Zbieramy łodygi wraz z liśćmi, ale tylko w miejscach z dala od spalin i oprysków. Sok z pokrzywy nie jest trudny do uzyskania, jeśli posiadamy wyciskarkę wolnoobrotową (polecamy wyciskarki wolnoobrotowe G21 Vitality o mocy minimum 150 W). Przy pomocy takiego sprzętu wyciśniemy sok bez problemu. Wystarczy pokrzywę umyć w letniej wodzie (można najpierw rozdrobnić ją trochę w rękach) i wrzucamy do wyciskarki. Nie jest to chwast bardzo soczysty, dlatego musimy go zebrać w nieco większej ilości.

Skarbnica witamin i minerałów

Już Hipokrates uważał pokrzywę za królową ziół. Bogata w witaminy (A, B2, C, E, K) i minerały (żelazo, magnez, wapń, krzem), wspomaga leczenie wielu schorzeń. Oczyszcza organizm z toksyn, działa krwiotwórczo, pomaga w leczeniu reumatyzmu i osteoporozy, w walce ze schorzeniami układu moczowo-płciowego, wzmacnia włosy (zwalcza łojotok i łupież, zapobiega wypadaniu włosów) i działa bakteriobójczo przy cerze trądzikowej skłonnej do łojotoku i wyprysków.

Jak zdążyliście zauważyć, pokrzywę można stosować i przy dolegliwościach wewnętrznych, i zewnętrznych. My wykorzystałyśmy domowy sok z pokrzywy na wspomniane przemęczenie wiosenne, a przy okazji dla wzmocnienia włosów po zimie. Już po tygodniu picia napoju (należy spożywać od 10 do 30 ml na dobę), samopoczucie się poprawiło, lecz by cała kuracja dała właściwe efekty, musi potrwać minimum 5 tygodni.

Rozcieńczony sok z pokrzywy w proporcji 10 ml soku na 60 ml wody można wcierać w skórę głowy i stosować go także do płukanek. Efekt – lśniące, puszyste włosy i ich lepsza kondycja. Nierozcieńczony sok przetestowaliśmy na skórze trądzikowej syna znajomej i okazało się, że już po pierwszym użyciu wypryski były mniej zaognione. Teraz kolej na przetestowanie soku na przebarwieniach skórnych na sobie.

Domowy sok z pokrzywy

Przeciwwskazaniem spożywania soku z pokrzywy jest cukrzyca, choroby nerek, niektóre nowotwory. Należy bezwzględnie zrezygnować z niego przed zabiegami chirurgicznymi. Warto przed zastosowaniem kuracji zasięgnąć opinii lekarza.

Jak przechowywać sok z pokrzywy?

Świeżo wyciśnięty domowy sok z pokrzywy przechowujemy w lodówce (najlepiej w ciemnej butelce) i nie dłużej niż pięć dni. Można go jednak zamrażać (zachowuje swoje właściwości) w postaci kostek i stosować np. jako dodatek do koktajli. Mój ulubiony to ten, który składa się z garści szpinaku, jabłka, gruszki i pomarańczy i właśnie kostki pokrzywowej. Do zmieszania składników wykorzystuję blender kielichowy wysokoobrotowy Vitality.

Herbata i sok z pokrzywy

Suszenie pokrzywy

Do suszenia pokrzywy doskonale nada się suszarka do owoców i warzyw firmy Vitality. Parz później z ususzonych liści herbatkę. Wprawdzie ma słabsze działanie niż świeżo wyciśnięty sok z pokrzywy, ale jest to też dobry sposób na zagospodarowanie nadwyżki zebranych pokrzyw. Z pewnością nie wyczerpaliśmy w jednym wpisie wszystkiego na temat pokrzywy, ale zachęciliśmy do przyjrzenia się temu chwastowi. A nas pokrzywa zainspirowała do szukania innych leczniczych chwastów, a swoimi badaniami niedługo się z Wami podzielimy.