suszone grzyby z suszarki do żywnościJesień jest porą roku, której urok tkwi w kwitnących wrzosach, złotych liściach, “babim lecie” i sezonie grzybowym. To niezliczone armie prawdziwków, podgrzybków, kurek i rydzów potrafią “wyciągnąć” do lasu nawet najbardziej zatwardziałych domatorów. W czym tkwi magia grzybobrania? Być może stoi za tym pierwotna natura człowieka i zbieranie darów przyrody służące zaspokojeniu głodu, być może silniej w tym okresie odzywa się w nas potrzeba obcowania z naturą, a być może piękno jesiennej przyrody “wypędza” nas z domu. Grzybobranie ma w sobie tyle uroku, że nawet wielcy pisarze czerpali i czerpią z niego natchnienie. Dla większości z nas, sezon grzybowy zaczyna się jesienią, ale wytrawny grzybiarz znajduje je przez cały rok. Jednym wystarcza samo zbieranie, inni kochają grzyby za ich niepowtarzalny smak i aromat, a już Wigilii bez pierogów z grzybami wielu nie potrafi sobie wyobrazić. Oczywiście najlepiej smakują te, z własnoręcznie uzbieranych i ususzonych grzybów. No, bo oprócz przyjemności zbierania, te koszyki pełne pachnących grzybów należy przygotować do spożycia. Aromatyczny sos “na dzisiaj”, marynowane - niezastąpione jako “zakąska” i dodatek do sałatek i suszone - do zupy grzybowej, bigosu, łazanek. Polska tradycyjna kuchnia słynie z potraw z grzybami.

Suszenie jest najstarszą i najlepszą metodą konserwacji żywności, ponieważ obywa się bez chemicznego wspomagania. W jaki sposób przygotować zdrowe zapasy z grzybów? Poddać je suszeniu, czyli odparowywaniu wody. Dzisiaj nie musisz martwić się, że kaloryfery jeszcze nie grzeją, czy za oknem plucha, wyciągasz suszarkę do żywności i w ciągu kilku godzin masz pięknie ususzone grzyby. I nie tylko. W suszarce przygotujesz susz z owoców, warzyw, ziół, a nawet mięsa. Jeśli nie posiadasz jeszcze takiego urządzenia, warto je zakupić. Dzięki suszarce do żywności spożytkujesz nadwyżki płodów rolnych i zapewnisz zdrowe przekąski całej rodzinie, np. bananowe czy marchewkowe chipsy.

Wróćmy jednak do grzybów...

Jak prawidłowo suszyć grzyby w suszarce do żywności?

Suszenie grzybów w suszarce jest niezwykle proste!

Po przyniesieniu z lasu dokładnie sprawdzamy każdy okaz, by przypadkiem nie znalazł się wśród borowików jakiś ”szatanek”. Pozbywamy się nadpsutych i robaczywych. Grzybów nie myjemy ani nie moczymy przed suszeniem, a jedynie za pomocą szczoteczki lub pędzelka oczyszczamy ze ściółki. Można delikatnie je przetrzeć wilgotna szmatką. Małe okazy suszymy w całości, większe kapelusze kroimy w plastry, a trzonki kroimy wzdłuż na pół. Tak przygotowane grzyby rozkładamy równomiernie na sitach suszarki. Sercem suszarki do żywności jest element wentylacyjno - grzewczy. Ciepłe powietrze jest pompowane przez wentylator w przestrzeń suszarki. Równomiernie rozprowadzane powietrze, to równomiernie ususzone produkty. Oczywiście im wyższa półka technologiczna urządzenia, tym lepsza wydajność. W zależności od wilgotności grzybów, suszenie w temperaturze70 - 80° trwa od 6 do 15 godzin. Jeżeli stawiamy na całoroczne korzystanie z suszarki do żywności lub “przerabianie” większej ilości surowca, korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu o większej mocy, z wbudowanym timerem i sterowaniem elektronicznym. Można użyć również suszarki do owoców i warzyw takiej jak G21 Harmony Big.

Suszarka do owoców i warzyw

Suszone grzybki przechowujemy w szczelnie zamykanym, metalowym pudełku. Do pudełka warto wrzucić listek laurowy, który skutecznie odstrasza mole (mole “kochają” grzyby). Suszenie to “łatwizna”, a przygotowanie dań z suszonych grzybów, to czysta przyjemność i rozkosz dla podniebienia.

Chociażby taka zupa grzybowa...

Przepis na zupę grzybową z suszonymi grzybami

Potrzebujesz: 1 szklankę suszonych grzybów, ząbek czosnku, 1 cebulę, 2 marchewki, 1 niewielki korzeń pietruszki, kawałek selera, 2 łyżki kwaśnej śmietany, 1 łyżkę masła, przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz).

Wykonanie: Grzyby zalej gorącą wodą i odstaw na pół godziny, a następnie ugotuj do miękkości w tej samej wodzie. Grzyby przecedź, pokrój w paseczki, a wody nie wylewaj. Posiekaną drobno cebulę i czosnek zeszklij w garnku na łyżce masła, dodaj pokrojona włoszczyznę, chwilę przesmaż, dodaj 2 szklanki wody i gotuj około 1/2 godziny. Do warzywnego wywaru dołóż pokrojone grzybki, wywar z ich gotowania oraz przyprawy. Wszystko pogotuj około 10 minut. Śmietanę zahartuj kilkoma łyżkami gorącego wywaru i wlej do zupy mieszając. Podawaj z makaronem. Zupę udekoruj natką pietruszki.

Więcej przepisów znajdziesz tutaj: ---> Jak przyrządzić grzyby w blenderze? <---

Sezon grzybowy 2020 w pełni!

Ile by się nie napisało, ile nie powiedziało w danym temacie, zawsze pojawiają się nowe pytania. Tak też się podziało w kwestii suszenia grzybów.


Czy grzyby należy myć przed suszeniem?

Grzybów przeznaczonych do suszenia nie myjemy, ani nawet nie przepłukujemy wodą. Wystarczy delikatnie, najlepiej pędzelkiem lub szczoteczką oczyścić kapelusz i nóżkę z igliwia i piasku, a miąższ pod kapeluszem przetrzeć ściereczką.

Jak kroić grzyby do suszenia?

Do suszenia zwykle przeznaczamy większe okazy. Powszechnym błędem jest oddzielanie nóżki od kapelusza grzyba. Do suszenia duże grzyby przekrawamy wzdłuż trzonu (kapelusz wraz z nóżką). Małe suszymy w całości - należy pamiętać, że grzyby aż dziesięciokrotnie zmniejszają swoją objętość podczas suszenia.

Jak układać grzyby w suszarce do żywności?

Zwykle każda suszarka ma kilka tacek. Staramy się układać grzyby na tackach tak, by na każdej była porównywalna ilość i by grzyby nie stykały się ze sobą. W trakcie suszenia poszczególne tacki zamieniamy miejscami, w ten sposób zapewnimy grzybom równomierne schnięcie.

grzyby 2020

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Bez względu na to, czy do suszenia grzybów używasz piekarnika elektrycznego, czy suszarki do żywności, nie wolno grzybów poddawać od razu zbyt wysokiej temperaturze suszenia (powyżej 50°C). Na powierzchni grzybów poddanych działaniu wysokiej temperatury tworzy się wysuszona warstwa, która utrudnia odparowywanie wody ze środka. Najlepiej zacząć proces od ustawienia temperatury suszenia 30-40°C i zwiększać stopniowa zakres. Optymalna temperatura to 50°C. W piekarniku suszymy grzyby przy uchylonych drzwiczkach. Zwykle suszenie grzybów w suszarce trwa 6 godzin, w piekarniku nawet 24.

Jak długo suszyć grzyby?

Aż do całkowitego wysuszenia. Trudno wskazać konkretny czas suszenia, bo zależy on od mocy urządzenia i wielkości suszonych grzybów. Przyjmuje się, że w suszarce do żywności proces trwa 6 godzin. Dobrze wysuszone grzyby będą się łamać w palcach.

Suszyć możemy wszystkie grzyby (najlepiej jadalne). Najsmaczniejsze to oczywiście prawdziwki, podgrzybki, koźlarze. Grzyby blaszkowe mają tę wadę, że po wysuszeniu się kruszą, ale można je zmielić i przechowywać w postaci grzybowego proszku.

Dobre rady najlepiej wykorzystać w praktyce. Ruszamy na grzybobranie!

Masz już swoje tegoroczne okazy? Dowiedz się: ---> jak przechowywać suszone grzyby? <---