Przepisy

Przepisy

Lato – kochamy je za słońce, kawiarniane, letnie ogródki, wakacje i ... stragany pełne witamin. Chociaż doczekaliśmy czasów, że na zielonym ryneczku praktycznie przez cały rok dostępne są warzywa i owoce nawet takie jak pomidory, ogórki czy truskawki, które jeszcze kilka lat temu można było nabyć o przypisanej im porze roku, to smaku i aromatu tych rodzimych nie zastąpią żadne inne, chociażby najpiękniejsze, najdorodniejsze z najbardziej odległych zakątków świata. Sezonowość przyrody w naszych warunkach klimatycznych jest czymś normalnym i od zawsze wiadomo było, kiedy przychodzi czas na sałatę, kiedy na pomidory, a kiedy na dynię. To właśnie lato jest tą porą roku, kiedy „swoich” warzyw i owoców mamy najwięcej. Aromatyczne truskawki, pachnące pomidory, pyszne marchewki...nie sposób je wszystkie wymienić. Ale zjadać - nawet trzeba. Letnie owoce i warzywa to nie tylko kolory i smaki, ale prawdziwa skarbnica witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika - składników niezbędnych dla prawidłowego działania organizmu. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia to one powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Świeże, zjadane w ilości 5 porcji dziennie to najlepsze źródło cennych dla zdrowia składników

Jakie warzywa i owoce warto jeść latem?

Wszystkie dostępne. Podstawa: różnorodność. Ponieważ warzywa i owoce ze względu na kolor i podobne właściwości dzielimy na 5 grup (kolorystycznych), to najlepiej, by każdego dnia w naszym menu znalazło się przynajmniej jedno warzywo i owoc z każdej grupy. I tak: zielona to np.: ogórek, szpinak, brokuły, sałata. Czerwona: pomidor, papryka truskawki, arbuz. Biała: kalafior, czosnek, cebula, por. Żółto-pomarańczowa: marchewka, morele, brzoskwinie. Czarna: borówka, bakłażan, czarna porzeczka. Warzywa i owoce mają tę zaletę, że można je spożywać na szereg sposobów. Najzdrowsze są oczywiście w wersji na surowo, a więc zjadane w całości lub w postaci surówki, koktajlu, soku. Śniadanie, obiad, kolacja, przekąska - powinny być tak skomponowane, by warzywa i owoce miały stały w nich udział.
Kiedy w wyposażeniu kuchennym posiadamy blenderwyciskarkę wolnoobrotową o urozmaicenie menu warzywno-owocowego jest dużo łatwiej i przygotowanie posiłków na ich bazie jest o wiele prostsze. Jeśli takowych urządzeń brakuje w Twojej kuchni, warto się w nie zaopatrzyć. Proponujemy sprzęt marki Vitality G21. Duża moc, wydajność, niezawodność. (Więcej o zaletach wyciskarek wolnoobrotowych i blenderów tej firmy przeczytasz na naszym blogu, znajdziesz też mnóstwo sprawdzonych przepisów na potrawy, które przyrządzisz z pomocą tych urządzeń.

Przykładowe letnie menu – warzywa i owoce w roli głównej

Śniadanie:
Krem jaglano-owsiany z owocami jagodowym
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 łyżki płatków owsianych
- szczypta soli
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka miodu
- sok z cytryny (do smaku)
- świeże owoce (jagody, maliny, borówki)


Na ok. 3,5 szklanki wrzątku wsyp: 1 szklankę kaszy jaglanej i 2 łyżki płatków owsianych. Gotuj około 20 minut. Pod koniec gotowania dodaj sól i masło do smaku. Zmiksuj w blenderze na gładki krem dodając miód i sok z cytryny. Powstały krem przełóż do miseczki, posyp świeżymi owocami.


Drugie śniadanie
Sok marchwiowo-selerowy
- 3 marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 jabłko


Obiad
Zupa krem z kalafiora
- 1 litr bulionu (warzywnego)
- 1 nieduży kalafior
- 40dkg ziemniaków
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 125ml śmietany 30%
- 3 łyżki oliwy
Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju, dodaj posiekany czosnek i obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki, wszystko razem podsmaż około 5 minut. Dodaj bulion i kalafior podzielony na różyczki. Gotuj zupę do miękkości warzyw. Dodaj śmietanę i zmiksuj zupę na gładki krem. Dopraw solą i pieprzem. Przelej zupę do miseczek, posyp natką pietruszki.


Podwieczorek
Kisiel gruszkowy (1 porcja)
- 1 gruszka
- 100ml wody
- 1 łyżeczka maki ziemniaczanej
- szczypta cynamonu
- opcjonalnie - miód do dosłodzenia
Wlewamy wodę do garnka, zanim się zagotuje, dodajemy mąkę ziemniaczaną. Ścieramy gruszkę na tarce (duże wiórka) i wrzucamy do garnka. Jeśli potrzeba, dolewamy wody (woda powinna przykrywać owoce). Dodajemy przyprawy. Mieszając, doprowadzamy do zagotowania i zgęstnienia kisielu.


Kolacja
Pasta z pieczonych warzyw do pieczywa
- 1 czerwona papryka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- oliwa z oliwek
- oregano, słodka papryka, sól i pieprz
Warzywa kroimy na mniejsze kawałki, skrapiamy oliwą i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180° (około 20-25 minut). Z upieczonej papryki można zdjąć skórkę. Przekładamy warzywa do kielicha blendera, miksujemy z dodatkiem przypraw i 1 łyżki oliwy. Podajemy z pieczywem.

“Żeby życie miało smaczek,
raz jabłuszko, raz buraczek”.

Smoothie - zdrowa i pyszna przekąska z blendera kielichowego

Smoothie - zdrowa i pyszna przekąska z blendera kielichowego

Konsystencja smoothie przypomina mleczny koktajl, ale to tradycyjne, nie powinno w swoim składzie posiadać produktów nabiałowych. Od soków odróżnia je nie tylko sposób przygotowania (do zrobienia soku potrzebujemy wyciskarki, do smoothie – blendera, chociaż dobra wyciskarka wolnoobrotowa również się przyda, bo bazę do smoothie często stanowi sok owocowy), ale to, że smoothie to rozdrobnione składniki (owoce i warzywa) - miąższ wraz z sokiem, w soku zaś nie znajdziemy miąższu (zostaje oddzielony). 
Sok z pigwy z wyciskarki - jak zrobić?

Sok z pigwy z wyciskarki - jak zrobić?

Niedoceniana przez młodsze pokolenia pigwa, w babcinej spiżarni miała swoje zaszczytne miejsce. Zwykle przygotowywały z niej syrop (sok) w słoju przesypując pokrojone owoce cukrem. Tak przygotowane owoce, w sezonie jesienno- zimowym były super dodatkiem do herbaty stosowanym zamiast cytryny.
Soki z wyciskarki na odchudzanie – jakie warto wybrać?

Soki z wyciskarki na odchudzanie – jakie warto wybrać?

Szacuje się, że w samej Polsce, dolegliwość ta, może dotyczyć 70 % społeczeństwa. Co ważne, Światowa Organizacja Zdrowia stawia je na 6 miejscu jako czynnik, który odpowiada za wyższą liczbę zgonów na świecie. Zarówno nadwaga jak i otyłość to choroby, do których powstania przyczynia się wiele czynników. Sprawdź, jakie soki z wyciskarki na odchudzanie warto wybrać!
Przepisy z pulpy z wyciskarki

Przepisy z pulpy z wyciskarki

Szczęśliwi posiadacze wyciskarki z pewnością zdążyli poznać jej zalety i rozsmakować się w świeżo wyciskanych sokach, zdążyli też zauważyć, że oprócz pysznego soku urządzenie produkuje wytłoki, czyli miazgę z pozbawionych soku owoców i warzyw. Z pewnością nie raz zastawialiście się, co zrobić z pulpą z wyciskarki?
Hummus z blendera – jak zrobić?

Hummus z blendera – jak zrobić?

Dzisiaj gotowy hummus dostaniesz niemal w każdym sklepie, ale z doświadczenia pewnie wiesz, że “gotowce” dalekie są od ideału. Dlatego hummus z blendera przygotowany w domu zawsze lepiej smakuje i z pewnością ma zdrowszy skład.
Sok winogronowy z wyciskarki wolnoobrotowej

Sok winogronowy z wyciskarki wolnoobrotowej

O tym, że winogrona służą naszemu zdrowiu świadczy fakt, że już Hipokrates doceniał ich lecznicze właściwości i powstanie takiej gałęzi medycyny naturalnej jak ampeloterapia, czyli po prostu leczenie winogronami.
Soki na anemię z wyciskarki

Soki na anemię z wyciskarki

Jeśli mowa o zbilansowanej diecie z uwzględnieniem przeciwdziałania anemii to nie może zabraknąć w niej warzyw i owoców takich jak buraki, ciemne warzywa liściaste, granaty, czarna porzeczka, natka pietruszki, cytrusy, papryka, warzywa strączkowe. Surowe warzywa i owoce można spożywać na wiele sposobów. Zdrową i smaczną formą są świeżo wyciskane soki na anemię – najlepiej uzyskane przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej.
Soki świąteczne z wyciskarki

Soki świąteczne z wyciskarki

Boże Narodzenie to czas świętowania i spotkań rodzinnych przy suto zastawionym stole bez względu na to, czy święta mają dla nas religijny charakter, czy nie. Nie da się ukryć, że i do aktywności ruchowej w tym czasie trudniej jest się zmobilizować. Co zrobić, by ten magiczny świąteczny okres nie skończył się niestrawnością, dodatkowymi kilogramami i poczuciem winy? Nie rezygnować ze zdrowych nawyków i korzystać z nich mimo “gadki cioci” typu “bigosiku nie spróbujesz?” Być może to właśnie ciocia da się Tobie skusić, na szklaneczkę zdrowego, świeżo wyciskanego soku świątecznego na przeciążony bigosikiem żołądek.
Sok z agrestu na zimę z wyciskarki

Sok z agrestu na zimę z wyciskarki

Agrest a właściwie porzeczka agrest (biologiczna nazwa Ribes uva-crispa) to krzew o kolczastych pędach i drobnych, jadalnych owocach występujący w stanie dzikim w Europie, Azji i Afryce. W Polsce uprawiana w przydomowych ogródkach i działkach. Roślina nieco zapomniana, ale warto się nią zainteresować ponownie, ponieważ owoce agrestu to prawdziwa skarbnica prozdrowotnych składników. Można je spożywać świeżo zerwana z krzaczka, ale także przygotowywać, soki z agrestu, powidła, kompoty, galaretki na zimę i w ten sposób korzystać z cennych właściwości agrestu przez cały rok.
Świąteczne potrawy z wyciskarki

Świąteczne potrawy z wyciskarki

Boże Narodzenie to szczególny czas. Nie tylko dla osób wierzących, dla których święta mają przede wszystkim wymiar religijny, ale prawdopodobnie nie ma wśród nas takiej osoby, której nie urzekłaby magia towarzysząca Bożemu Narodzeniu. Przystrojone drzewko, prezenty, spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, zapachy i smaki, które nawet jeśli towarzyszą nam na co dzień, w okresie świątecznym są “o niebo” wyraźniejsze, lepsze, intensywniejsze, po prostu – niezwykłe! Sprawdź, jakie świąteczne potrawy przygotujesz z wyciskarki!
Product successfully added to the product comparison!