Lato – kochamy je za słońce, kawiarniane, letnie ogródki, wakacje i ... stragany pełne witamin. Chociaż doczekaliśmy czasów, że na zielonym ryneczku praktycznie przez cały rok dostępne są warzywa i owoce nawet takie jak pomidory, ogórki czy truskawki, które jeszcze kilka lat temu można było nabyć o przypisanej im porze roku, to smaku i aromatu tych rodzimych nie zastąpią żadne inne, chociażby najpiękniejsze, najdorodniejsze z najbardziej odległych zakątków świata. Sezonowość przyrody w naszych warunkach klimatycznych jest czymś normalnym i od zawsze wiadomo było, kiedy przychodzi czas na sałatę, kiedy na pomidory, a kiedy na dynię. To właśnie lato jest tą porą roku, kiedy „swoich” warzyw i owoców mamy najwięcej. Aromatyczne truskawki, pachnące pomidory, pyszne marchewki...nie sposób je wszystkie wymienić. Ale zjadać - nawet trzeba. Letnie owoce i warzywa to nie tylko kolory i smaki, ale prawdziwa skarbnica witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika - składników niezbędnych dla prawidłowego działania organizmu. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia to one powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Świeże, zjadane w ilości 5 porcji dziennie to najlepsze źródło cennych dla zdrowia składników.
Wszystkie dostępne. Podstawa: różnorodność. Ponieważ warzywa i owoce ze względu na kolor i podobne właściwości dzielimy na 5 grup (kolorystycznych), to najlepiej, by każdego dnia w naszym menu znalazło się przynajmniej jedno warzywo i owoc z każdej grupy. I tak: zielona to np.: ogórek, szpinak, brokuły, sałata. Czerwona: pomidor, papryka truskawki, arbuz. Biała: kalafior, czosnek, cebula, por. Żółto-pomarańczowa: marchewka, morele, brzoskwinie. Czarna: borówka, bakłażan, czarna porzeczka. Warzywa i owoce mają tę zaletę, że można je spożywać na szereg sposobów. Najzdrowsze są oczywiście w wersji na surowo, a więc zjadane w całości lub w postaci surówki, koktajlu, soku. Śniadanie, obiad, kolacja, przekąska - powinny być tak skomponowane, by warzywa i owoce miały stały w nich udział.
Kiedy w wyposażeniu kuchennym posiadamy blender i wyciskarkę wolnoobrotową o urozmaicenie menu warzywno-owocowego jest dużo łatwiej i przygotowanie posiłków na ich bazie jest o wiele prostsze. Jeśli takowych urządzeń brakuje w Twojej kuchni, warto się w nie zaopatrzyć. Proponujemy sprzęt marki Vitality G21. Duża moc, wydajność, niezawodność. (Więcej o zaletach wyciskarek wolnoobrotowych i blenderów tej firmy przeczytasz na naszym blogu, znajdziesz też mnóstwo sprawdzonych przepisów na potrawy, które przyrządzisz z pomocą tych urządzeń.
Śniadanie:
Krem jaglano-owsiany z owocami jagodowym
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 łyżki płatków owsianych
- szczypta soli
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka miodu
- sok z cytryny (do smaku)
- świeże owoce (jagody, maliny, borówki)
Na ok. 3,5 szklanki wrzątku wsyp: 1 szklankę kaszy jaglanej i 2 łyżki płatków owsianych. Gotuj około 20 minut. Pod koniec gotowania dodaj sól i masło do smaku. Zmiksuj w blenderze na gładki krem dodając miód i sok z cytryny. Powstały krem przełóż do miseczki, posyp świeżymi owocami.
Drugie śniadanie
Sok marchwiowo-selerowy
- 3 marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 jabłko
Obiad
Zupa krem z kalafiora
- 1 litr bulionu (warzywnego)
- 1 nieduży kalafior
- 40dkg ziemniaków
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 125ml śmietany 30%
- 3 łyżki oliwy
Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju, dodaj posiekany czosnek i obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki, wszystko razem podsmaż około 5 minut. Dodaj bulion i kalafior podzielony na różyczki. Gotuj zupę do miękkości warzyw. Dodaj śmietanę i zmiksuj zupę na gładki krem. Dopraw solą i pieprzem. Przelej zupę do miseczek, posyp natką pietruszki.
Podwieczorek
Kisiel gruszkowy (1 porcja)
- 1 gruszka
- 100ml wody
- 1 łyżeczka maki ziemniaczanej
- szczypta cynamonu
- opcjonalnie - miód do dosłodzenia
Wlewamy wodę do garnka, zanim się zagotuje, dodajemy mąkę ziemniaczaną. Ścieramy gruszkę na tarce (duże wiórka) i wrzucamy do garnka. Jeśli potrzeba, dolewamy wody (woda powinna przykrywać owoce). Dodajemy przyprawy. Mieszając, doprowadzamy do zagotowania i zgęstnienia kisielu.
Kolacja
Pasta z pieczonych warzyw do pieczywa
- 1 czerwona papryka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- oliwa z oliwek
- oregano, słodka papryka, sól i pieprz
Warzywa kroimy na mniejsze kawałki, skrapiamy oliwą i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180° (około 20-25 minut). Z upieczonej papryki można zdjąć skórkę. Przekładamy warzywa do kielicha blendera, miksujemy z dodatkiem przypraw i 1 łyżki oliwy. Podajemy z pieczywem.
“Żeby życie miało smaczek,
raz jabłuszko, raz buraczek”.
Zaufanie Klientów Jasne zasady Najwyższa jakość
Copyright © 2018 Vitamoc. All rights reserved: smoothie blender, wyciskarki do soków, suszarka do owoców i warzyw
created by mobime studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. | zamknij |