Dieta SIRT produkty

Ach te nadprogramowe kilogramy... Istna zmora...Szczególnie po zimie, kiedy okazuje się, że nie możesz wcisnąć się w ulubione spodnie. A jeszcze kilka miesięcy temu się dopinały... I zaczyna się szaleństwo. Głodówki, poszukiwanie “cudownych diet” i (nie daj boże) sięganie po równie “cudowne tabletki” o niezidentyfikowanym składzie i niewiadomego pochodzenia. I coś znalazłeś... Dieta SIRT. Skoro Adele (znana piosenkarka) schudła na niej 45 kg, jej efektami chwalą się celebryci, dlaczego Ty masz nie spróbować? A no owszem dietę zachwalają jej twórcy, rezultatami stosowania popisują się gwiazdy, ale eksperci jak do każdej “diety cud” podchodzą sceptycznie.

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak działa i na czym polega dieta sirtfood?

Nazwa pochodzi od sirtuin - białek enzymatycznych, które posiadają zdolność do wyciszania genów starzenia i aktywowania tzw. genów długowieczności. Według badań sirtuiny opóźniają proces starzenia się komórek, stymulują procesy naprawcze w organizmie, są zaangażowane w proces apoptozy i kontrolowanie gospodarki węglowodanowo tłuszczowej. Twórcami diety SIRT są Aidan Goggins i Glen Mattena. Jej mechanizm i działanie opisali w książce “The SirtFood Diet”. Dieta SIRT polega na stosowaniu w jadłospisie produktów bogatych w wybrane polifenole roślinne, które odpowiadają za uaktywnianie białek Sir w organizmie przy jednoczesnym zmniejszeniu kaloryczności posiłków. Według badań ograniczenia kaloryczne zwiększają działanie sirtuin.

Sprawdź również przepisy na---> koktajle z selerem naciowym <---- KLIK

Na jakich produktach bazuje dieta SIRT?

Dieta SIRT to produkty, które pobudzają wytwarzanie białek Sir. Jest ich około 20 i należą do nich jarmuż, rukola, lubczyk, natka pietruszki, seler naciowy, czerwona cebula, czerwona cykoria, kasza gryczana, kurkuma, papryczka chili, kapary, soja, oliwa z oliwek, kawa, kakao, orzechy włoskie, gorzka czekolada, zielona herbata Matcha, czerwone wino, truskawki, daktyle, borówki. Dieta SIRTfood składa się z trzech etapów, przy czym pierwszy z dwóch faz.

I – trwa 7 dni. Pierwsze 3 dni to dieta 1000 kcal, w której codziennie należy wypić bogate w polifenole 3 koktajle i zjeść jeden posiłek. W kolejnych 4 dniach zwiększamy kaloryczność posiłków do 1500 kcal z dziennym menu: 2 koktajle i dwa posiłki stałe zawierające sirtuiny. II – trwa 14 dni. Jego zadaniem jest utrzymanie przyspieszonego metabolizmu i przeciwdziałanie efektowi jo-jo. Zaleca się spożywanie 3 posiłków i wypijanie 1 koktajlu cały czas pamiętając, że mają to być produkty pobudzające wytwarzanie białek Sir. Nie ma restrykcji kalorycznych. III – tzw. na całe życie, czyli nadal stosujemy wprowadzone zmiany żywieniowe z etapu 2.

Dieta SIRT przepisy na koktalje

Czy każdy może przejść na dietę SIRT?

Diety SIRTfood nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci, osoby chore, sportowcy i osoby wykonujące prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Ponieważ dieta (najbardziej w pierwszym etapie) wymaga dużych ograniczeń kalorycznych może powodować, rozdrażnienie, osłabienie, zmęczenie, uczucie “wilczego głodu”, zanik masy mięśniowej. Przed rozpoczęciem diety, a także w jej trakcie należy skontrolować i monitorować stan swojego zdrowia. Decydując się na zrzucenie zbędnych kilogramów jakąkolwiek metodą, należy podchodzić do tego z rozsądkiem. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana stylu życia: zbilansowane posiłki, aktywność ruchowa, odpowiednia ilość snu. W prawidłowym żywieniu jest miejsce na koktajle z aktywatorami sirtuin.

Przepisy na koktajle dedykowane dla diety sirtuinowej

I – zielony sok

  • 1 zielony ogórek
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1 jabłko
  • kilka gałązek zielonej pietruszki
  • ½ cytryny

Z podanych składników wyciskamy sok (najlepiej użyć wyciskarki wolnoobrotowej). Dodajemy dwie krople oliwy z oliwek. Sok można rozcieńczyć 1/3 szklanki wody.

II – bogactwo Sir

  • 1 banan
  • 1 łyżka masła orzechowego
  • 1 łyżka kakao
  • sok z limonki

Składniki blendujemy.

Ponieważ w diecie SIRT zaleca się picie zielonych koktajli, a są one bogatym źródłem składników mineralnych, witamin i wielu związków potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez obaw (a nawet należy) włączyć je do codziennego menu nawet nie będąc na diecie. Sprawdzone przepisy na zielone koktajle znajdziecie na naszym blogu.

Sprawdź również ---> przepisy na zielone koktajle <---- KLIK