Cudowne diety nie istnieją i trzeba sobie ten fakt zdecydowanie uświadomić. Zdrowe odżywianie i aktywność ruchowa są najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej masy ciała i dobrej kondycji organizmu (zarówno fizycznej, jak i psychicznej). Niestety, przez złe nawyki, z których skutkami musimy się mierzyć, chwytamy się jak przysłowiowy tonący brzytwy kolejnych cudownych diet. Musimy przyznać sami przed sobą, że najczęściej nawet nie konsultujemy wprowadzenia zmian w jadłospisie z dietetykiem i lekarzem. Wyrocznią stają się dla nas internetowe influencerki i pseudonaukowe badania. Ostatnimi czasu to dieta sokowa bije rekordy popularności. Myśląc, że warzywa i owoce nie są w stanie nam zaszkodzić, sięgamy po nią bezkrytycznie. Czy dieta sokowa jest zdrowa? A gdzie nasz zdrowy rozsadek? No właśnie, do każdej zmiany należy podchodzić zdroworozsądkowo.

Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Jakie są efekty stosowania diety sokowej? Z pewnością soki warzywno-owocowe są wartościowym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Wieloskładnikowy sok dostarczy w jednej porcji różnorodnych, cennych składników jednocześnie. Organizm traci mniej energii na jego trawienie niż gdybyśmy spożyli owoce i warzywa w całości. Stosując dietę z soków jesteśmy w stanie szybko zrzucić 2-3 kg wagi. Soki są wygodną formą przemycania warzyw i owoców do jadłospisu, szczególnie, gdy nie jesteśmy zwolennikami ich zjadania w całości. Łatwiej wypić 2-3 szklanki soku dziennie niż zjeść pięć zalecanych porcji warzyw i owoców w nieprzetworzonej formie.

Dieta z soków

Dieta sokowa - oparta na świeżo wyciskanych warzywach i owocach

Zastanawiasz się, czy warto stosować dietę sokową? Warzywa i owoce powinny być jędrne i nieuszkodzone, najlepiej z ekologicznych upraw. Jeśli nie mamy własnego ogródka - kupujemy u sprawdzonych sprzedawców. Aby efektywnie wycisnąć sok i nie pozbawić go cennych właściwości, powinniśmy korzystać z wyciskarki wolnoobrotowej. Wolne obroty części odpowiedzialnych za miażdżenie i wyciskanie składników zapobiegają nagrzewaniu elementów wyciskarki i tym samym nie wytwarzają wysokiej temperatury, która zniszczyłaby witaminy. Wyciskarka wolnoobrotowa wyciśnie sok z warzyw i owoców do ostatniej kropli. Oczywiście mowa o dobrym sprzęcie np. takim jak wyciskarka wolnoobrotowa Vitality G21 Champer Premium. Przed zastosowaniem diety sokowej radzimy się specjalisty.

Detoks sokowy (czyli posiłki oparte wyłącznie na sokach) nie powinien trwać dłużej niż 5-7 dni.  By organizm nie doznał szoku przy tak drastycznej zmianie żywienia, warto się do diety sokowej wcześniej przygotować. Stopniowo przez 2 tygodnie ograniczać ciężkostrawne, niezdrowe produkty.Podczas sokowego detoksu unikamy nadmiernego wysiłku fizycznego (zalecane są niezbyt forsujące spacery, joga). Sprawdź też przepisy na koktajle detoksykujące.

Jak działa dieta sokowa?

Dieta sokowa jest dietą niskokaloryczną i niskoenergetyczną. Nie dostarcza do organizmu wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego jego funkcjonowania. Soki owocowe zawierają duże ilości cukru. Efektem ubocznym detoksu sokowego mogą być bóle i zawroty głowy, nudności, zaparcia i biegunki. Po zakończeniu diety występuje nadmiernie pobudzony apetyt i efekt jojo.

Dieta sokowa

Czy dieta sokowa to hit czy mit?

Z pewnością większość jak nie spróbuje to nie uwierzy ani w jedno, ani w drugie. My zalecamy zdrowy rozsądek. I tego się trzymajmy. Zdrowe odżywianie (nie diety cud) i ruch to gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia. Świeżo wyciskane soki z przewagą warzyw w składzie włączamy do codziennego menu (2 szklanki dziennie wystarczy). Dostarczą potrzebnych organizmowi cennych składników - szczególnie te zielone.

Dieta sokowa - przepisy

• 2 łodygi selera naciowego
• 2 jabłka
• 1 cm korzenia imbiru
• 1 pomarańcza
• 5 listków szpinaku

Słusznie zauważył Beniamin Franklin - od czasu wynalezienia sztuki kulinarnej ludzie jedzą dwa razy więcej niż wymaga tego od nich natura. Może zamiast szukać cudownej diety warto przeanalizować ilość i jakość jedzenia, które dziennie pochłaniamy?