Przepisy na mrożoną kawę z blenderaCzy przyszło Wam kiedyś do głowy, że mrożona kawa, którą uwielbiamy się delektować latem jest dziełem przypadku? Wydaje się to wręcz niemożliwe, a jednak...Mrożoną kawę przygotował sobie pewien Grek – przedstawiciel firmy Nestle, który podczas reprezentowania firmy na targach w Salonikach w 1957 roku poczuł spadek energii i suchość w gardle. Nie mając do dyspozycji wrzątku, przygotował sobie napój z zimnej wody i kawy rozpuszczalnej wstrząsając składniki w słoiku. Frappe - taką nazwę nadano temu wynalazkowi, co jedni tłumaczą - kawa ubijana, a inni – leniwa. To właśnie grecka frappe uważana jest za przodka kawy mrożonej - napoju, który "rozgościł się" w wielu krajach i doczekał wielu różnych receptur. Także w Polsce, kiedy żar leje się z nieba z chęcią sięgamy po schłodzoną wersję kawy, tym chętniej, że bez problemu przygotujemy ją w domu – wystarczy mieć do dyspozycji blender (sprawdzi się każdy blender kielichowy Vitality G21). Warto w tym miejscu wspomnieć, że być może mrożona kawa ma starszy rodowód, bo istnieje teoria, która mówi, że jej przodkiem może być algierski zimny napój kawowy z dodatkiem koniaku i kostek lodu – mazagran, którego powstanie datuje się na 1840 rok.

W czym tkwi sekret pysznej, domowej kawy mrożonej?

To żadna tajemnica, że za smak tej wersji napoju, podobnie jak wersji klasycznej, czyli parzenia na gorąco odpowiada wysokiej jakości kawa, a właściwie napar przygotowany (najlepiej) ze świeżo zmielonych kawowych ziaren. Dobra baza to podstawa, ale dodatki mogą sprawić, że mrożona kawa za każdym razem będzie smakować inaczej i inaczej się prezentować. Generalnie - jesteśmy wzrokowcami – atrakcyjnie podana kawa z założenia lepiej smakuje. Jeśli do bodźców wzrokowych dołożymy smakowe i zapachowe – mrożonej kawie nikt się nie oprze. Jako dodatki smakowe do kawy na zimno sprawdzają się lody, likiery, alkohole, syropy (czekoladowy, karmelowy), przyprawy (cynamon, anyż, kardamon). Zarówno wizualnie jak i smakowo: posypki (cukrowa, wiórki kokosowe, prażone orzechy, wiórki czekoladowe, a nawet pokruszone ciastka) i bita śmietana. Co do wymagań sprzętowych – dobry blender kielichowy (utrzyma składniki w środku - unikniemy rozchlapywania, uzyskamy odpowiednią strukturę napoju i apetyczną piankę).

Przejdźmy do konkretów, czyli najlepszych przepisów na mrożoną kawę

Mrożona kawa z blenderaI – grecka frappe (bez mleka)

Szklanki, w których będziemy serwować mrożoną kawę schładzamy chwilę w zamrażalniku. Do kielicha blendera wsypujemy 2 łyżeczki dobrej kawy rozpuszczalnej, wlewamy 1 szklankę zimnej, przegotowanej wody, wrzucamy kilka kostek lodu – miksujemy. Napój przelewamy do szklanki (proponujemy wlewać z wysoka – powstanie ładna pianka). Podawać ze słomką.

II – kawa mrożona z mlekiem

Przygotować podwójne espresso lub zaparzyć tradycyjny napar z dwóch łyżeczek kawy mielonej i wystudzić. Potrzebować będziemy jeszcze 2/3 szklanki zimnego mleka, 4-5 kostek lodu i ewentualnie cukru do smaku. Kawę, mleko, lód (cukier) umieszczamy w blenderze i miksujemy do uzyskania pianki. Przelewamy do schłodzonych szklanek. Możemy dołożyć gałkę lodów o ulubionym smaku 

III - mrożona kawa z mlekiem na bazie kawy rozpuszczalnej

Do kielicha blendera wsypujemy 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, wlewamy po ½ szklanki zimnego mleka i wody, dodajemy kostki lodu i ewentualnie cukier. Miksujemy do uzyskania pianki.

IV – kawa mrożona o smaku kokosowy

W kielichu blendera umieszczamy ½ szklanki mocnego naparu z kawy, ½ szklanki mleka kokosowego, 2 łyżki likieru kokosowego. Miksujemy. Napój podajemy w schłodzonych szklankach, dekorujemy bitą śmietaną i prażonymi wiórkami kokosowymi.

Domowa mrożona kawa nie wymaga umiejętności zawodowych baristów. Wypróbuj prezentowane przepisy w domowym zaciszu, eksperymentuj z dodatkami i ciesz się smakiem pysznej kawy na zimno, kiedy potrzebujesz orzeźwienia.