Kiedy wiosenne słonko coraz śmielej przygrzewa, a w jego promieniach ogrzewają się nieśmiało pierwsze przebiśniegi i krokusy, to znak, że niebawem czeka nas kilka świątecznych dni - Wielkanoc. Nawet jeśli nie dla każdego z nas Wielkanoc ma duchowy wymiar, to lubimy rodzinne ciepło, odpoczynek, a tradycyjnym potrawom trudno jest się oprzeć. Oczywiście na świątecznym stole królują jajka, półmiski pieczonych wędlin i wielkanocne baby. Chodź tak różne smakołyki, łączy je jedno – majonez. Ten bodajże najpopularniejszy na świecie sos jest niezastąpionym dodatkiem, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko wielkanocne potrawy, ale wielu z nas nie wyobraża sobie kuchni bez majonezu. Na sklepowych półkach nie brakuje słoików z majonezowymi sosami, ale czy domowy majonez nie jest zdrowszy? Z pewnością, jeśli pokusimy się o zrobienie majonezu w domu nie będzie on zawierał konserwantów i chemicznych polepszaczy, a smak – rozkosz dla podniebienia. Co więcej, na bazie majonezu przygotujemy inne sosy, np. tatarski i upieczemy pulchną, wilgotną, wielkanocną babę. Przygotowanie domowego majonezu wcale nie jest trudne. Wystarczy trochę chęci, świeże produkty i blender. Jeśli posiadasz blender kielichowego Vitality G21, to utarcie majonezu potrwa dosłownie chwilę.

Jak zrobić domowy majonez przy użyciu blendera?

Z tym przepisem i z Vitality G21 sprawa jest prosta. Potrzebujesz:

  • 2 żółtka jaj
  • 1 łyżkę musztardy
  • sól (około ½ łyżeczki) i pieprz do smaku (można dodać odrobinę cukru)
  • 1-2 łyżki białego octu winnego lub 1- 2 łyżki soku z cytryny,
  • około 1 i 2/3 szklanki oleju (może być słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany czy z awokado).

Warunek udanego majonezu - wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Jajka do majonezuWykonanie:

Jajka należy umyć i sparzyć skorupkę. Oddzielić białko od żółtka (potrzebujemy tylko żółtek). Do kielicha blendera wrzucamy żółtka, musztardę, ocet winny i przyprawy, blendujemy na niskich obrotach dosłownie chwilkę, by składniki się przemieszały, a następnie cienkim strumieniem wlewamy olej nie przerywając miksowania (można zwiększyć obroty) i pilnujemy, by wyłączyć urządzenie, kiedy uzyskamy pożądaną konsystencję sosu. Domowy majonez z blendera przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. W ten sposób możemy także przygotować majonez w kuchni restauracji czy stołówce. Nie tylko domownicy, ale i goście z pewnością docenią smak własnoręcznie przygotowanego sosu.

Na bazie majonezu przygotujemy pyszny sos tatarski. Wystarczy dodać do naszego domowego majonezu jajko ugotowane na twardo pokrojone w drobną kostkę, drobno pokrojone ogórki konserwowe (2 sztuki), po łyżce rozdrobnionych kaparów i cebuli, dodać ulubione zioła (estragon, pietruszka). Pyszny dodatek do pieczonych mięs, jaj i wędlin.

Święta bez słodkości? Nie! Ciasto do kawy musi się pojawić. Proponujemy tradycyjną babę wielkanocną, do której przygotowania użyjemy domowego majonezu. Chociaż brzmi nieprawdopodobnie, to ciasto jest wyśmienite.

Babka majonezowa – przepis:

  • 4 jajka
  • ¾ szklanki cukru
  • 6 łyżek majonezu
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • ¾ szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • otarta skórka z cytryny

Babka majonezowa na święta wielkanocneWykonanie:

Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ze szczyptą soli. Stopniowo dodajemy żółtka, następnie skórkę z cytryny i majonez. Na koniec dodajemy przesiane obydwie mąki z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy ciasto łyżką. Przekładamy ciasto do formy na babkę (1,7 litra) wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Pieczemy w nagrzanym piekarniku 180° przez 40 minut.

Nasze wpisy blogowe staramy się urozmaicać ciekawostkami. Dzisiejsza dotyczy właśnie majonezu, a właściwie jego legendy.

Kiedy książe Richelieu okupował w XVIII w. maleńką wyspę Minorkę, mieszkańcom za wyżywienie służyły tylko jaja i oliwa, aby urozmaicić posiłek, przygotowywali sos z żółtek i oliwy, który nazwali mayonnaise (od nazwy portu Mayon). Ten tak prosty sos zachwycił smakiem Francuzów, że przyjęli go do swojej kuchni, a dalej jego sława dotarła do innych krajów. Majonez stał się tak popularny, że dziś nikt się nie zastanawia skąd się wziął, po prostu uważamy, że zawsze był.