Przepisy na dania z dyni. Poznaj właściwości niedocenianej królowej jesieni

Przepisy na dania z dyni. Poznaj właściwości niedocenianej królowej jesieni

Brzuchata, pomarańczowa dynia króluje jesienią w ogródkach. Dumnie eksponuje swe walory na przydrożnych kramach. Właściciele dyniowych imperiów wręcz prześcigają się w wymyślnych kompozycjach. Właśnie takie dyniowe dzieła sztuki, które po raz pierwszy spotkałam w drodze do Krakowa natchnęły mnie do przyjrzenia się dyniom “z bliska”. Przyznam się, że osobiście zwyczajowo nazywana warzywem dynia (botanicznie owoc) kojarzyła mi się z rośliną opasową i Halloween, dlatego mocno się zdziwiłam tym, co odkryłam.

Dynia - skarbnica witamin i minerałów


Dynia przypłynęła do Europy z Ameryki Środkowej w XV w. na statkach z wyprawy Krzysztofa Kolumba. W ciągu wieku tak się zadomowiła w Europie, a nawet trafiła na inne kontynenty, że tak naprawdę przestaliśmy się zastanawiać nad jej rodowodem, uważając za warzywo rodzime. Co ciekawe, w tym czasie dynia (a właściwie jej pestki) królowała zarówno na stołach pańskich jaki chłopskich, gdyż powszechnie wierzono, że pestki dyni dodają mężczyznom wigoru w łóżku. Najnowsze badania dowodzą, że miąższ dyni zawiera duże ilości cynku, który zapobiega przerostowi gruczołu krokowego. Jednak dynia to nie tylko warzywo (będę posługiwań się zwyczajową klasyfikacją) dla mężczyzn. Dynia posiada liczne właściwości odżywcze. Dynia może być nazwana skarbnicą witamin (A, B1, B2, C, PP) i minerałów (cynk, fosfor, żelazo, wapń, potas, magnes) dobrze wpływa na cerę (szczególnie trądzikową), wzmacnia wzrok, reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia układ krwionośny, zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu, pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego. Dynia jest idealna dla osób odchudzających się (100g miąższu ma tylko 27 kcal). Dzięki działaniu moczopędnemu sok z dyni ma zastosowanie w kuracjach odchudzających. Świeże pestki z dyni zaś, stosowane są na robaczycę u dzieci. Właściwości dyni są imponujące, jednak... co ze smakiem?
A teraz to, co mnie najbardziej urzekło w dyni. Smak samego miąższu dyni mnie przynajmniej nie uwiódł. Jednak potrawy z dyni z dodatkiem różnych przypraw pozytywnie zaskoczyły dopieszczając kubki smakowe, dlatego postanowiłam się z Wami podzielić przepisami ulubionych potraw.

potrawy z dyni

Co można zrobić z dyni? Przepisy na dania z dynią


Zacznę od tego, że bazą do moich dań jest miąższ z pieczonej dyni. Dynię należy umyć, pokroić na kawałki (razem ze skórą) i upiec w piekarniku nagrzanym do 180° przez 30 – 45 minut. Następnie z lekko przestudzonej należy łyżką wybrać miąższ.

krem z dyni

Dyniowa zupa krem z masłem orzechowym


Składniki:

  • 1,5 kg dyni (upiec wdł. przepisu),
  • 1 duża cebula, 2-3 3 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka utartego korzenia imbiru, po szczypcie curry, cynamonu, kurkumy mielonej papryki,
  • 2 łyżki oliwy,
  • około 1 l bulionu warzywnego,
  • 2 łyżki masła orzechowego (najlepiej domowej roboty – przepis znajdziesz we wpisie “Jak zrobić masło orzechowe?),
  • 80ml mleka kokosowego lub kremowej śmietany.


Wykonanie:

Pokrojoną w kostkę cebulę podsmaż na oliwie, dodaj posiekany czosnek, dynię, przyprawy i krótko podsmaż. Przełóż do garnka z bulionem i gotuj około 15 min. Zawartość przelej do kielicha blendera (u mnie Vitality G21 Smart), dodaj masło orzechowe i mleko kokosowe, zblenduj na gładki krem. Podawaj z grzankami, posypany rzeżuchą.

Pasta z dyni i suszonych pomidorów


Składniki:

  • 1kg dyni (upiec w piekarniku skropioną oliwą i lekko posoloną),
  • 1/2 średniej wielkości cebula,
  • 1 ząbek czosnku, 5-6 suszonych pomidorów,
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki,
  • 1 łyżka octu balsamicznego, sól, pieprz, chili do smaku,
  • 2 łyżki oleju.


Wykonanie:

Pokrojoną cebulę i czosnek krótko przesmażamy, dodajemy pietruszkę i chili. Blendujemy dynię z octem balsamicznym, suszonymi pomidorami, solą i pieprzem (użyłam blendera kielichowego Vitality Smart), dodajemy podsmażoną na patelni resztę składników i wszystko miksujemy na gładki krem. Podajemy schłodzony z ulubionym pieczywem.


Babka dyniowa


Składniki:

  • 1 szklanka zmiksowanego miąższu z upieczonej dyni (przepis jak wyżej),
  • 1 szkl. mąki pszennej, ½ szkl. cukru, 50 g miękkiego masła,
  • 2 całe jajka,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • ½ łyżeczki sody, po ¼ łyżeczki cynamonu i kardamonu,
  • szczypta soli


Wykonanie:

Masło miksujemy z cukrem na gładką masę (robot kuchenny G21 Promosso od Vitality), ciągle miksując dodaj jajka, cynamon i kardamon. Do utartych składników dodaj dyniowe puree (delikatnie wymieszaj), następnie mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól. Wymieszaj, przelej ciasto do wysmarowanej tłuszczem formy i piec w nagrzanym do 180° piekarniku przez 40 min.
Ja zakochałam się w dyni. Już niezwykłe dynie ozdobne zdobią moją kuchnię, a ja zabieram się do pieczenia dyniowej babki. 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodawanie komentarza

Product successfully added to the product comparison!