Posiadanie babci to skarb, szczególnie takiej, której przywiązanie do tradycji kulinarnych jest tak wielkie, że nadal z wielkim poświeceniem przygotowuje przetwory na zimę dla całej rodziny. O tym, że najlepiej smakują dżemy z babcinej spiżarni, wie każdy wnuczek, któremu ukochana babunia pozwoliła palcem wybierać słodkość ze słoika. Dla jednych truskawkowy, dla innych brzoskwiniowy, każde dziecko ma swój ulubiony smak i nie oszukujmy się, my dorośli także je uwielbiamy, bo babcine dżemy nie mają sobie równych. Żadne tam ze sklepowej półki (takiej czy owakiej firmy reklamującej się jako pyszne i zdrowe). Domowe, to jest to! Pewnie, że słodkie, bo taka jest uroda dżemu, ale bez konserwantów, sztucznych barwników, zagęstników i licho wie jeszcze czego. A co, jeśli babuni się nie posiada? No właśnie, dla smaków dzieciństwa, dla zdrowszej wersji słodkości, warto samemu zająć się produkcją dżemu z wyciskarki. Wbrew pozorom nie jest to proces trudny, no może trochę czasochłonny, ale efekt końcowy - powalający.

Sprawdź też soki dla dzieci z wyciskarki. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne przepisy!

Dżem z wyciskarki wolnoobrotowej - zrób go sam!

Dżem można przygotować ze wszystkich owoców (a nawet niektórych warzyw). Z tym że nie zawsze nasi milusińscy, a nawet my sami lubimy, kiedy w dżemie są pestki czy kawałki owoców. I na to, też jest sposób. Domowy dżem można przygotować z pomocą wyciskarki wolnoobrotowej do soków. Tak, tak, sok nadaje się do przygotowania dżemu, a przy tym jego żelowa gładka konsystencja nie będzie zakłócona żadnymi drobinkami. Nie da się ukryć, że najbardziej uciążliwe zawsze okazywało się przecieranie owoców drobnopestkowych takich jak maliny, porzeczki, truskawki i wyciskarka doskonale sprawdza się w tej kwestii. Sama produkcja dżemu polega na odparowaniu z owoców (soku) nadmiaru wody. Dodatek cukru jest w tym przypadku substancją utrwalającą. Sprawdź, przepisy na dżem z wyciskarki. Według starych receptur najlepiej taki proces rozłożyć na trzy dni i każdego dnia odparowywać produkt po 1-2 godziny. Żelową konsystencję dżemu zapewniają związki pektynowe, które mają zdolność do pęcznienia w kwaśnym środowisku. Stąd też jako dodatek do dżemu (szczególnie ze słodkich owoców) często stosuje się sok z cytryny.

Jak zrobić dżem z wyciskarki?

Przepisy na dżem z wyciskarki

Z 1 kg owoców otrzymamy 2 słoiczki 300 ml dżemu.

Dżem truskawkowy

  • 1 kg truskawek
  • 250 -300 g cukru

Jak zrobić dżem z wyciskarki? Truskawki krótko myjemy pod bieżąca wodą, usuwamy szypułki i wyciskamy sok przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej (u nas G21 Gracioso). Następnie przelewamy sok do garnka i dodajemy cukier. Dżem gotujemy w garnku o grubym dnie do uzyskania odpowiedniej konsystencji (pamiętać należy o mieszaniu – lubi się przypalać). Jak sprawdzić, czy dżem jest już gotowy? Na schłodzony talerzyk wylewamy kroplę dżemu. Jeśli kropla zastyga, a nie spływa, dżem jest gotowy do przelania do wyparzonych słoiczków. Napełnione słoiczki dżemem zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Przetwory z dżemem nie wymagają dodatkowej pasteryzacji.

Dżem z wyciskarki

Dżem z czerwonej porzeczki

  • 1 kg porzeczki
  • 1 kg cukru

Porzeczki nie pozbawione szypułek należy umyć i wycisnąć z nich sok przy użyciu wyciskarki. Sok przelewamy do garnka, mieszamy z cukrem i gotujemy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wylana na zimny talerzyk kropla nie powinna spływać. Gotowy produkt przelewamy do słoiczków.
Super smakują dżemy z wyciskarki wieloskładnikowe - najlepiej w połączeniu kwaśne ze słodkimi owocami np. truskawki z rabarbarem.

Dżem truskawkowo-rabarbarowy

  • 1 kg truskawek
  • 5 łodyg rabarbaru
  • ½ kg cukru

Postępujemy jak w przepisach powyżej.
Gofry, naleśniki, ciasta i smarowidło do kanapek - domowy dżem z wyciskarki wolnoobrotowej jest niezastąpiony i najlepszy.

A czy wiesz, że tradycyjny portugalski dżem powstaje z marchewki, a marchewka w Portugalii klasyfikowana jest jako owoc?

Sprawdź też jak myć wyciskarkę wolnoobrotową. <----KLIK - Praktyczne i przydatne!