Wiele osób “spotkanie z hummusem” ma już za sobą i traktuje go jako najlepszego kulinarnego przyjaciela, inni ciągle obawiają się konfrontacji z tym obco brzmiącym słowem, a właściwie z potrawą, którą ta nazwa określa. Niestety, co niektórzy tak zabarykadowali się w kulinarnym zaścianku, że o otwarciu się na nowe smaki nie chcą nawet słyszeć. A przecież hummus nie jest potrawą wymagającą składników z “kosmosu”, nie wymaga skomplikowanego procesu produkcji i wbrew pozorom w cale źle nie smakuje, mimo (nie dla każdego) mało atrakcyjnego wyglądu (o którego estetykę podania oczywiście można zadbać). Warto spróbować hummusu nawet po to, by wiedzieć, dlaczego Izrael i Liban toczą o niego odwieczną kulinarną wojnę. A na pewno należałoby go włączyć do jadłospisu, bo jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych (przede wszystkim białka) - wbrew powszechnej opinii, że hummus to potrawa przeznaczona jedynie dla wegetarian i wegan. Powiem tak, dzisiaj gotowy hummus dostaniesz niemal w każdym sklepie, ale z doświadczenia pewnie wiesz, że “gotowce” dalekie są od ideału. Dlatego hummus z blendera przygotowany w domu zawsze lepiej smakuje i z pewnością ma zdrowszy skład.

Hummus do chleba z blendera

Sprawdź też jak przygotować pesto w blenderze. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne przepisy!

Czym jest hummus do chleba z blendera?

Hummus to bardzo prosta potrawa z ciecierzycy i kilku dodatków mająca po przygotowaniu formę pasty. Pochodzi z kuchni bliskowschodniej, a swą popularność poza granicami zawdzięcza głównie kuchni libańskiej, chociaż to Izrael należy do największych producentów i eksporterów hummusu. Odwieczny spór o to, czy hummus jest własnością Libanu czy Izraela, a może jeszcze innego kraju azjatyckiego być może nigdy się nie wyjaśni, ale to nie stanowi żadnej przeszkody, by hummus do kanapek z blendera albo po prostu pasta z ciecierzycy zagościła na Twoim stole. Można nią smarować kanapki, podawać jako dip do surowych warzyw pokrojonych w słupki, stosować jako zamiennik majonezu, a nawet serwować z grillowanym mięsem. Przygotowanie hummusu w domu nie jest ani trudne, ani pracochłonne, chociaż ugotowanie ciecierzycy musi potrwać około 90 minut.

Jak zrobić hummus z blendera w domu?

Najprościej – przy użyciu blendera kielichowego. Łatwo, przyjemnie, bez bałaganu.
Przepis na hummus z blendera? Oto i on!

  • 1 szklanka suchych ziaren ciecierzycy
  • ½ szklanki pasty tahini
  • 1-2 ząbki czosnku
  • sok z połowy cytryn
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • sól do smaku
  • kilka łyżek przegotowanej wody (w zależności od konsystencji hummus z blendera kielichowego jaką chcemy uzyskać)

Wykonanie: ciecierzycę zalewamy zimną wodą i zostawiamy na kilka godzin do namoczenia. Następnie wodę odlewamy, ciecierzyce przepłukujemy, zalewamy ponownie wodą i gotujemy do miękkości. Dodanie do wody ½ łyżeczki sody oczyszczonej skróci czas gotowania. Po ugotowaniu ciecierzycę odcedzamy i studzimy. Następnie przekładamy do kielicha blendera (sprawdź blender G21 Perfect Smoothie Vitality), dodajemy pozostałe składniki (oprócz oliwy) i miksujemy na pastę. Oliwę dodajemy do gotowej pasty i mieszamy lub skrapiamy nią hummus do kanapek z blendera przed podaniem.

Sprawdź też pasty kanapkowe z bendera. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne przepisy!

Niektórzy pewnie potraktują to jako kulinarną profanację hummusu, ale jego smak można sobie urozmaicić na wiele sposobów np. dodając natkę pietruszki, pieczoną paprykę, mielony kumin czy suszone pomidory. Ciecierzycę można zastąpić innymi warzywami strączkowymi np. bobem. Do przygotowania hummusu można użyć także odsączonej ciecierzycy z puszki.
I na koniec jak zwykle ciekawostka. Czy wiesz, że za ojca hummusu uważa się sułtana Saladyna? Podobno to on wymyślił tę potrawę w czasie którejś z wypraw krzyżowych.