Pewnie nie jednej osobie zdarzyła się taka sytuacja w kuchni - sięgasz po mąkę, a tam "pustka". O ile w pobliżu jest czynny sklep, to pół biedy, a jeśli to akurat niedziela niehandlowa, albo nie masz możliwości wyjścia do sklepu? Bez paniki. W domowych warunkach możesz sama zrobić mąkę ze składników, które masz "pod ręką". Wystarczy, że posiadasz blender, oczywiście najlepiej taki kielichowy o dużej mocy, wysokoobrotowy. Idealnie w tej roli sprawdzają się blendery Vitality G21. Być może nigdy nie zastanawiałeś się, do czego oprócz smoothie czy zup - kremów można taki sprzęt wykorzystać, albo wydawało Ci się, że twardym produktom nie podoła, ale nic bardziej mylnego – Vitality poradzi sobie z ziarnami kawy, orzechami i … no właśnie, z różnymi produktami, z których uzyskasz po blendowaniu mąkę. Niekoniecznie do potraw musisz używać pszennej, a nawet zdrowiej, jeśli użyjesz mąki z innych produktów (wszak gluten nie zawsze sprzyja naszemu zdrowiu, a nawet bywa, że szkodzi). Oczywiście nietolerancja glutenu wyklucza go z jadłospisu i należy o tym pamiętać przygotowując mąkę domowym sposobem. Naleśniki z mąki kukurydzianej czy chleb gryczany są równie smaczne, a na pewno zdrowsze.

blender do mąki

Jak zrobić mąkę w blenderze?

Łatwizna! Wystarczy do kielicha wsypać płatki pszenne i chwilę miksować - mąka pszenna gotowa. Po zblendowaniu kaszy jęczmiennej otrzymasz mąkę jęczmienną, a płatków żytnich czy owsianych - odpowiednio - mąkę żytnią i owsianą. Te mąki zawierają gluten, z czego najwięcej pszenna, a śladowe ilości owsiana.

Domowy sposób na mąki bezglutenowe

Oczywiście bez dobrego blendera ani rusz. Mając do dyspozycji kaszę jaglaną, kukurydzianą, gryczaną (lepsza nieprażona), ryż (biały i brązowy), wiórki kokosowe, migdały, cieciorkę - w kilka minut przygotujesz zdrową mąkę. Najprościej uzyskasz mąkę z ryżu, kaszy kukurydzianej i gryczanej – wystarczy wsypać je do kielicha blendera i miksować do uzyskania mąki. Nieco więcej “zachodu” wymaga otrzymanie mąki kokosowej, ale dodatkowo zyskamy mleczko kokosowe.

  • Mąka kokosowa – 200g wiórków zalewamy w kielichu blendera 1,5 litra gorącej wody i miksujemy, wylewamy na sito wyłożone gazą i odciskamy. Odciśnięte wiórki ponownie wrzucamy do blendera i zalewamy 0,5 litra gorącej wody – miksujemy i ponownie odciskamy. Przekładamy wiórka na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia i suszymy w piekarniku w 100° około 90 min (w czasie suszenia delikatnie mieszamy). Suchy produkt ponownie blendujemy do uzyskania mąki.

  • Mąka jaglana - można ją zrobić z suchej kaszy, ale wówczas jest gorzkawa. Lepszy smak zyskamy płucząc kaszę gorącą wodą, aż woda będzie przezroczysta, następnie przelewamy wrzątkiem na sitku, odciskamy i suszymy w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w 120° przez 60 min. Po wysuszeniu miksujemy w blenderze do uzyskania mąki.

  • Mąka z ciecierzycy – ziarna prażymy na patelni (nie przypalić), studzimy i blendujemy na mąkę.

  • Mąka migdałowa - obrane migdały zalewamy na noc wodą, a następnie blendujemy i odsączamy. Suszymy w piekarniku w 100° przez 1,5 godziny i ponownie miksujemy do uzyskania mąki (zalecany tryb pulsacyjny).

mąka bezglutenowa z blendera

Możesz się zdziwić, jak wiele dań przygotujesz z tak różnych mąk. Oto kilka prostych przepisów:

  • Naleśniki gryczane: 200g mąki gryczanej, 1 jajko, 2/3 szklanki mleka (dowolnego), 2/3 szklanki wody, trochę oleju do posmarowania patelni. Wykorzystaj blender do połączenia składników, a następnie usmaż naleśniki (farsz np. szpinakowy).

  • Kluski lane kukurydziane: 250g mąki kukurydzianej, 2 jajka, 2 łyżki śmietany 18%, łyżeczka cukru waniliowego. Wymieszać do uzyskania jednolitej masy, kłaść łyżką kluseczki na gotujące się mleko.

  • Ciasteczka kokosowe: 100g mąki kokosowej, 150 ml mleka kokosowego, 80 g cukru trzcinowego, 4 jajka, 50 g wiórków kokosowych, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Suche składniki mieszamy. Jaja ucieramy z mlekiem i dodajemy do suchych produktów, mieszamy, by składniki się połączyły. Formujemy niewielkie kulki i spłaszczamy je. Pieczemy w piekarniku w 180° około 15 minut.

Wykorzystaj możliwości blendera na "maxa".