Ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak odżywianie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, szukamy sklepów ze zdrową żywnością, rezygnujemy z jedzenia posiłków "na mieście", częściej odwiedzamy "zielony rynek" w poszukiwaniu świeżych owoców i warzyw i przygotowujemy zdrowe posiłki w domu, w których nie może zabraknąć świeżo wyciskanych soków.

O zaletach picia soków przygotowywanych samodzielnie wie każdy, komu zależy na własnym zdrowiu i zdrowiu rodziny, ale nie każdy wie, że jakość wyciskanych soków zależy od sprzętu jakim dysponujemy. Z wyciskaniem soku z miękkich owoców i warzyw poradzi sobie każda sokowirówka i wyciskarka, ale jeśli chcemy przygotowywać pełnowartościowe soki z twardych owoców i warzyw, z kiełków, trawy, warzyw liściastych, musimy dysponować odpowiednią wyciskarką.

Dlaczego wyciskarka, a nie sokowirówka?

Wyciskarka do soków w przeciwieństwie do sokowirówki nie rozbija produktów błyskawicznie na pulpę, ale powoli miażdży, wyciskając sok do ostatniej kropli, zachowując maksimum witamin i błonnika. Wolne tłoczenie wyciskarki nie wytwarza wysokiej temperatury, która powodowałaby utlenianie witamin.

Oczywiście wybór dobrej wyciskarki wolnoobrotowej nie jest taki prosty, bo sklepowe półki uginają się od sprzętu różnych marek, mocy i funkcji i każdy producent zachwala swoje urządzenia jako najlepsze. Nie zorientowanym w temacie trudno w tym gąszczu się odnaleźć, dlatego prezentujemy krótki przewodnik, co warto wiedzieć o wyciskarkach.

Jaka wyciskarka do twardych warzyw i owoców?

Jest to kwestia bardzo istotna, jeśli zależy nam na wyciskaniu soku z buraków, marchewki, selera, jabłek, z igieł sosny, jęczmienia, imbiru. Zwracamy uwagę na moc wyciskarki. Im większa moc silnika, tym wydajniejsze wyciskanie z nawet najbardziej twardych produktów. Taka wyciskarka G21 Gracioso o mocy 200W, to idealny sprzęt do wyciskania soków z twardych warzyw i owoców.

Wyciskarka do twardych owoców i warzyw G21 Gracios

Pozioma czy pionowa, jedno czy dwuślimakowa?

Wyciskarka pozioma (położenie wałka ślimaka względem podłoża), jest rozwiązaniem standardowym, które gwarantuje cichą pracę, wydajność i wytrzymałość, nawet w starciu z “trudnymi” produktami doskonale sobie radzi. Pionowa wyciskarka ma mniejsze rozmiary (zajmuje mało miejsca, ale może okazać się mniej wytrzymała). Wyciskarki dwuślimakowe mają wyższą skuteczność wyciskania, ale zdecydowanie trudniej je myć, dlatego według nas wyciskarka jednoślimakowa, ale ze ślimakiem o dużej średnicy, który efektywniej odbiera, transportuje i wyciska twarde owoce i warzywa (a do tego łatwiej go wymyć) sprawdzi się lepiej. I tu ponownie naszym wyborem byłaby wyciskarka G21 Gracioso.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając wyciskarki do twardych owoców i warzyw?

Ceramiczny ślimak najbezpieczniejszy w kontakcie z żywnością, silnik indukcyjny – cicha, wydajna praca, duży otwór wsadowy – nie trzeba kroić produktów na małe kawałki, zabezpieczenie przed przegrzaniem (dłuższe "życie" wyciskarki), wsteczny bieg (nie musimy rozkręcać wyciskarki, gdy zablokuje ją, np. pestka). wiele wyciskarek posiada dodatkowe przystawki (do sorbetów, makaronu czy mielenia mięsa (G21 Chamber). Dlatego nie kupujmy wyciskarki do soków zbyt pochopnie - zastanówmy się, do czego najczęściej będzie wykorzystywana.

Wyciskarka G21 Chamber do twardych owoców i warzyw

Wybierajmy modele, gdzie cena idzie w parze z jakością i wcale nie rujnuje kieszeni. Tu znowu skłaniamy się ku marce Vitality i produktom G21. Wyciskarki o dużej mocy do twardych owoców i warzyw nie muszą być z najwyższej półki cenowej, gdzie tak po prawdzie na cenę duży wpływ ma popularność marki. Mniej znane – nie znaczy gorsze – wystarczy im zaufać. Zaufaj Vitality G21 i wyciskaj soki na zdrowie!