Oczywiście w wersji letniej sprawdzają się najlepiej mrożone desery - lody, sorbety, granita. Tylko czy te kupowane w budce, serwowane w lodziarniach i kawiarniach są zdrowe? O ile mamy sprawdzone takie miejsca, to w porządku. Ale wiele punktów serwujących mrożone desery, mimo że reklamuje się jako tradycyjne i wykorzystujące naturalne składniki, stosuje półprodukty naszpikowane niezdrowym "E".

Mrożone desery domowe: wiem, co jem

Wadą domowych mrożonych deserów jest tylko ich czas oczekiwania na spożycie. Niestety musimy je mrozić 3-4 godziny. Samo przygotowanie trwa dosłownie chwilę, tym bardziej jeśli pod ręką mamy blender kielichowy, wyciskarkę wolnoobrotową czy robot kuchenny (polecamy urządzenia G21 marki Vitality). W sezonie letnim wystarczy przejść się na warzywny rynek czy pójść do najbliższego sklepu, by później ze świeżych owoców wyczarować przepyszne, mrożone desery. Domowe lody, sorbety czy granita są z pewnością zdrowsze niż ich sklepowe odpowiedniki. Przejdźmy zatem do konkretów.

Domowy sorbet: co to jest i jak go przygotować?

Sorbet - mrożony mus ze świeżych owoców. Można go przygotować również z owoców mrożonych. Prawdopodobnie deser wywodzi się z Iranu, a swą nazwę zawdzięcza Turkom. Słodką podstawą domowego sorbetu (jeśli lubimy słodsze desery) może być dodatek miodu lub syrop cukrowy (wystarczy zagotować 1 szklankę wody z 1 szklanką cukru). Najłatwiej przygotować go z miękkich owoców (maliny, jagody, truskawki). Można go przygotować także z soków owocowych, a nawet domowego kompotu. Świeże owoce wystarczy umyć, wrzucić do kielicha blendera i zmiksować. Otrzymany mus przełożyć do innego naczynia i wstawić do zamrażarki. By nasz domowy sorbet był gładki i pozbawiony kryształków lodu, co jakiś czas go mieszamy (proces mrożenia trwa około 3 godzin), a przed podaniem jeszcze raz blendujemy. Deser przekładamy do pucharków, dekorujemy listkiem mięty, a w wersji dla dorosłych, skrapiamy odrobiną likieru owocowego.

Domowy sorbet z blendera

Granita, czyli sycylijski specjał na bazie kawy lub soków owocowych

Granita w odróżnieniu od sorbetu musi mieć wyczuwalne kryształki lodu. Zwykle serwuje się ją jako napój, chociaż jako deser jedzony łyżeczką jest równie smaczna. Swą nazwę zawdzięcza właśnie kryształkom lodu. Na tradycyjną granitę kawową potrzebujemy:

  • 2 szklanki mocnej kawy
  • 2 łyżki cukru

Cukier rozpuścić w gorącej kawie. Napój schłodzić, a następnie włożyć do zamrażalnika. Mieszać co 15 minut. Po 2-3 godzinach granita powinna być gotowa. Wystarczy przelać do wysokiej szklanki i podawać z szeroką słomką.

Do pomarańczowej granity domowej będziemy potrzebować:

  • świeżo wyciśnięty sok z 4-5 pomarańczy
  • 100 g cukru
  • 4 łyżki wody

Wodę zagotować z cukrem, wystudzić. Do cukrowego syropu dodać wyciśnięty z pomarańczy sok. Włożyć płynną granitę domową do zamrażalnika. Mieszać co pół godziny, aż do uzyskania pożądanej konsystencji deseru - kaszki. W wersji dla dorosłych do cukrowego syropu można dodać 4 łyżki likieru pomarańczowego.

Domowe lody: deser znany Chińczykom już 3 tysiące lat temu

Wprawdzie domowe lody nie są "lekkim" deserem, ale z pewnością są zdrowsze niż te sklepowe. Prawdziwe lody uzyskuje się z mrożenia produktów mlecznych. Można je przygotować na bazie żółtek (szkoła francuska) lub z samych produktów mlecznych (szkoła filadelfijska). W lżejszej wersji możemy przygotować lody domowe na bazie mleka sojowego. Waniliowe lody domowe na bazie mleka sojowego otrzymamy z:

  • ½ litra mleka sojowego waniliowego
  • laska waniliowa
  • 6 żółtek
  • 100 g cukru

Domowe lody i sorbety na upalne dni

Mleko wlewamy do garnka, dodajemy wanilię i ¾ podanej ilości cukru. Zagotowujemy. Przy pomocy robota kuchennego ucieramy żółtka z pozostałym cukrem na puszysty kogel-mogel. Nie przerywając ucierania do masy, dodajemy 3 łyżki wrzącego mleka. Masę żółtkową powoli wlewamy do gotującego się mleka i cały czas mieszamy, aż całość zgęstnieje (masy nie wolno dopuścić do zagotowania). Otrzymamy konsystencję rzadkiego kisielu. Masę studzimy umieszczając naczynie w zimnej wodzie, następnie wkładamy do zamrażalnika. Domowe lody będą gotowe po około 4 godzinach. W trakcie mrożenia należy masę kilkakrotnie przemieszać. Gotowe lody przekładamy do pucharków i dekorujemy. Z pewnością w internecie znajdziecie mnóstwo przepisów na mrożone desery. Uzbrojeni w blendery kielichowe, miksery i wyciskarki wolnoobrotowe (nasz typ Vitality G21) możecie dać upust kulinarnej wyobraźni i stworzyć wyjątkowe mrożone desery, które przyniosą ulgę w upalne dni!