Delikatny, intensywny w smaku pasztet ze spieczonym wierzchem to przysmak, który króluje na wielkanocnym stole. Jego delikatna konsystencja pozwala rozsmarować się na dużej pajdzie chleba. Można podawać go również w towarzystwie konfitury - z cebuli, wędzonej śliwki lub żurawiny.

Jak zrobić dobry pasztet?

Domowy, mielony pasztet to obok pieczystego, jeden z ulubionych, wyrazistych dodatków mięsnych. Można przygotować go również w wersji wegetariańskiej. W zależności od poziomu zmielenia produktów, doboru przypraw i długości oraz sposobu pieczenia, osiągniemy zupełnie inne wrażenia smakowe. Zapraszamy Cię w podróż pełną smaków i aromatów z całego świata. Zaczynamy!

Skąd pochodzi pasztet drobiowy?

Ojczyzną pasztetów mielonych jest, niewątpliwie, Francja. Właśnie tam pojawił się wypiekany pâté. Co ciekawe, potrawa z XIV stulecia znalazła swoje miejsce w poezji barda Grace'a de la Bigne. Receptura ta bazowała na mięsie drobiowym, choć, z pewnością, nie takim, jakie zwykliśmy widywać w sklepowych witrynach. Pieczone pâté bazowało na mięsie kuropatw i... skowronków. Przygotowujący pasztety z chęcią dodawali do nich aromatyczne przyprawy. Królował wśród nich ponoć cynamon i anyż które, podczas pieczenia, wydzielały niezwykły aromat i podkreślały aromat mięs.

Pasztet robiony w Polsce

Domowy pasztet z blenderaPotrzeba było trzech stuleci by pieczone mięsko w towarzystwie przypraw nazywać pasztetem mielonym. Na polskich dworach pojawił się za sprawą największego pałacowego smakosza - króla Jana III Sobieskiego. W kuchni monarchy zatrudniona była nawet osoba zajmująca się przygotowaniem takiego właśnie specjału. Siłą dobrego dodatku była kompozycja miękkich mięs od lokalnych dostawców i świeżych przypraw. Trudno więc przyrównać powszechnie dostępne, zapuszkowane konserwy do pieczonego pasztetu z dodatkiem śliwki, pomidorów czy suszonych grzybów.

A może pasztet drobiowy z blendera?

Jak to bywa w przypadku smacznych, aromatycznych dań, kosztują nas wiele wysiłku. Gotowanie, mielenie, pieczenie tej esencjonalnej potrawy sprawia, że amatorów dania jest jak na lekarstwo. Istnieje jednak prosta i skuteczna metoda dzięki której przygotujesz go w kilka chwil. Pasztet z blendera to pomysł na uzyskanie kremowej, zwięzłej masy która nie będzie kruszyła się i rozpadała po przygotowaniu. Domowy pasztet z blendera wykonujemy w podobny sposób jak tradycyjny. Składniki umieszczamy w kielichu lub z pomocą blendera ręcznego rozdrabniamy elementy. Jakie składniki powinny się w nim znaleźć?

Pasztet robiony blenderem: szybki przepis

Błyskawiczny i smaczny pasztet mielony z resztek to oszczędna i pyszna wersja przystawki. Można, z całą śmiałością powiedzieć, że będzie smakował tak dobrze, jak u babci. Po ugotowaniu niedzielnego rosołu, wyjmij ugotowane mięso drobiowe i warzywa. Słodka marchewka, przypieczona cebulka i aromatyczny seler dodadzą wilgoci i sprężystości masie. Do całości dodaj jajko, namoczoną bułkę, czosnek, łyżkę masła i przyprawy: królować powinna gałka muszkatołowa, lubczyk i biały pieprz.

Wegetariański pasztet mielony blenderem

Jeśli wyeliminowałeś mięso ze swojego jadłospisu, nie oznacza to, że nie możesz rozkoszować się ulubionym smakiem! Pasztet z blendera może być pożywnym i niezwykle smacznym dodatkiem. Aby zwiększyć jego wartość dla Twojego organizmu, oprócz warzyw, dodaj do niego warzywa strączkowe. Fasola i soczewica w różnych wydaniach i kolorach zapewni optymalną porcję białka roślinnego. Taką bazę warto podkręcić dodatkiem zeszklonej cebulki, pieczarek i warzyw korzeniowych. Do całości warto dodać również suszone pomidory i świeże zioła. Sprawdzi się tutaj kolendra lub tymianek. Domowy pasztet z blendera w wydaniu bezmięsnym wzbogaci Twoją dietę o zupełnie nowe doznania smakowe!