Chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku. Ciepłe, podawane na słodko, z cukrem; z kleksem kwaśnej śmietany lub, w wydaniu obiadowym, w towarzystwie gulaszu, gęstego sosu lub ulubionego mięsa. Mimo, że chętnie je pałaszujemy, trudno znaleźć amatorów ręcznego tarcia ziemniaczków. Mamy jednak dobrą wiadomość! Jeśli masz w domu blender, w szczególności ten kielichowy, uporasz się z problemem w kilka minut!

Historia placków czyli skąd przywędrowała potrawa

Zanim podzielimy się sprawdzonymi przepisami na placki ziemniaczane z blendera, pochylmy się nad historią tego ciekawego dania. Bezsprzecznie, ziemniaki na ziemiach Polskich znane są od dawna a wzmianki o ich obecności na dworach znajdziemy nawet w twórczości wieszcza Adama Mickiewicza! Mączniste, pełne węglowodanów ziemniaki pojawiły się na pańskich dworach w XVI wieku. Nie poznano się na ich smaku od razu. Legenda głosi, że pierwszymi plantatorami warzywa byli mnisi.

Danie w zupełnie innym wydaniu

Z badań wynika, że to właśnie Polacy przyczynili się do popularności dania. Współcześnie placki ziemniaczane z blendera przygotowują równie chętnie Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy (choć w nieco zmodyfikowanej formie). Nie pogardzili nimi również Austriacy i Węgrzy (którzy po dziś słyną z wyjątkowych kombinacji; koniecznie w towarzystwie zup i gulaszów). Im głębiej w Stary Kontynent, tym więcej inspiracji placuszkami ziemniaczanymi. Często pojawiają się bowiem w towarzystwie boczku i cebulki a nawet marchewki.

Pyszne przepisy na placki ziemniaczane z blendera!

Placki ziemniaczane z blendera ręcznego: szybko i smacznie

Polacy kochają danie zarówno w wersji saute lub z dodatkiem cukru bądź śmietany. Równie powszechnie występuje jako danie regionalne - by potowarzyszyć zawiesistemu sosowi i zasmażanym buraczkom. Mimo, że bardzo lubiane i często pojawiające się w diecie, jest bardzo praco- i czasochłonne. Warto jednak zamienić tarkę na blender z funkcja tarcia ziemniaków i przygotować smakowite danie w kilka minut. Jak to zrobić?

Krok pierwszy: blendowanie ziemniaków

Wybierz mączyste, duże ziemniaki. Najlepiej sprawdzą się te typu C czyli odmiany o nazwach Ibis, Bryza i Gracja. Obierz je i dokładnie wypłucz. Następnie przełóż całość do blendera kielichowego. Warto podzielić większe części na mniejsze kawałki i wprowadzać do urządzenia partiami. Jeśli zastanawiasz się jaki blender do tarcia ziemniaków sprawdzi się najlepiej, kieruj się właściwościami takimi jak moc urządzenia czy jakość ostrzy. Całość blenduj do uzyskania półpłynnej masy.

Przepis na placki ziemniaczane z blendera czyli co dodać do masy

Po dokładnym zmieleniu produktu wyjściowego należy przełożyć półpłynną masę na drobne sitko i odsączyć nadmiar wody. Im dłużej będzie to trwało, tym bardziej chrupiące będą placki ziemniaczane z blendera. Odciśnięcie wilgoci sprawi również, że nie będziemy mieli kłopotów podczas smażenia. Teraz pora doprawić całość - nieco soli i pieprzu oraz, opcjonalnie, ulubione przyprawy takie jak wędzona papryka czy kumin podkręcą smak dania. Do masy dodajemy również jajko (jedno duże lub dwa małe, w zależności od ilości masy) oraz mąkę pszenną. Całość obsmażamy na rozgrzanym tłuszczu.

Zweganizowane placki ziemniaczane - dlaczego nie?!

Jeśli eksplorujesz dietę wegańską, możesz śmiało pokusić się o niewielką modyfikację przepisu. W tym przypadku, zamiast jajka możesz dodać do całości zmielone i namoczone siemię lniane a tradycyjną śmietanę zamienić na tę pozyskiwaną z mleka sojowego. Często w tej wersji dodaje się również sporo cebulki i ząbek czosnku. Na naszym blogu znajdziesz również przepis na tofu z użyciem wyciskarki wolnoobrotowej.