Pisząc o jesiennej królowej - niedocenianej w kuchni dyni, w mojej głowie zaświtał pomysł na kolejny temat. Zapomnianych i niedocenianych warzyw jest więcej. "Dzisiaj pod lupę" bierzemy czarną rzepę. Zwana również czarną rzodkwią rzepa o czarnej skórce i białym miąższu jest prawdopodobnie najstarszym warzywem uprawnym – dzisiaj praktycznie zapomnianym. Ale już 3 tys. lat p.n.e. jej właściwości doceniali Egipcjanie. Jak wspomina Herodot, robotników wznoszących piramidy karmiono rzepą ku pokrzepieniu i wzmocnieniu sił. Czarna rzepa jest typowym warzywem jesiennym, które można także przechowywać w okresie zimowym. Łatwa w uprawie i o dziwo na "zieleniakach" też można ją dostać, chociaż większość z nas czarną rzepę kojarzy tylko ze składu kosmetyków i leków. Ale skoro jest składnikiem preparatów leczniczych i kosmetycznych to znak, że tkwi w czarnej rzepie coś wyjątkowego. Poniżej przedstawimy czym wyróżnia się czarna rzepa i przepisy godne polecenia.

Czarna rzepa – dobrodziejstwo dla zdrowia i urody

Korzeń zawiera glikozydy gorczyczne bogate w związki siarki. W rozdrobnionej rzepie rozpadają się tworząc lotne związki tzw. olejki gorczyczne. Ich działanie pobudza wydzielanie śliny, soków trawiennych, żółci, zwiększa ukrwienie skóry. W czarnej rzepie znajdziemy fitoncydy, które hamują rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów i mają działanie odkażające i przeciwłojotokowe, witaminy (C, B1, B2, PP), minerały (potas, wapń, żelazo, siarka, fosfor). Dlatego też czarna rzepa ma zastosowanie jako środek regulujący pracę układu pokarmowego, pomagający przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, stosowany przy trądziku, wypadaniu włosów, łojotoku, do nacierania w nerwobólach i ogólnie wzmacniający organizm.

Przepisy z czarną rzepą

Z rzepy przygotujesz pyszne puree, kremową zupę i zdrowe surówki. Warto to warzywo włączyć do naszego menu dla niepowtarzalnego smaku i wartości prozdrowotnych. Oto proponowane przepisy z czarną rzepą:


Zupa krem z czarnej rzepy


Składniki: 2-3 średniej wielkości rzepy, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 4-5 ziemniaków, bulion warzywny bądź mięsny, 2 łyżki oliwy, 150ml śmietany, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: na oliwie szklimy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i rzepę, smażymy około 5 minut. Następnie podsmażone warzywa zalewamy bulionem (około 1,5 litra) i gotujemy do miękkości. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy śmietanę. Zawartość przelewamy do kielicha blendera (u nas Vitality G21 Smart - blender wysokoobrotowy) i miksujemy na gładki krem. Podajemy z grzankami.


Puree z rzepy (idealne do wieprzowiny)


Obraną i pokrojoną rzepę (około 1kg), gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzamy, przekładamy do kielicha blendera, dodajemy ½ szklanki gorącego mleka i 2 łyżki masła, doprawiamy pieprzem i rozdrabniamy. Podajemy posypane koperkiem. Serwujemy w towarzystwie pieczonych kiełbasek, mięsa.


Surówka z czarnej rzepy i jabłka


Składniki: 1 rzepa, 1 jabłko, sól i cukier do smaku, łyżka jogurtu naturalnego.
Wykonanie: rzepę i jabłko ścieramy na tarce o grubych oczkach, solimy delikatnie i odstawiamy, żeby rzepa nieco zmiękła (15 min.). Dodajemy do smaku cukier i jogurt.

Soki i nalewka z czarnej rzepy dla zdrowotności i urody

W celach zdrowotnych i kosmetycznych nie musimy kupować gotowych preparatów z czarną rzepą. W prosty sposób przygotujemy je w domu. I tak świeżo wyciśnięte soki z czarnej rzepy (przydała się wyciskarka wolnoobrotowa Vitality Gracioso) możemy używać do przemywania cery trądzikowej, przebarwień skórnych i trudno gojących się ran. Wcieranie soku w skórę głowy pobudza cebulki i zwalcza łojotok. Na bazie soku możemy przygotować nalewkę. Potrzebujemy po tyle samo świeżo wyciśniętego soku z rzepy i alkoholu 70%. Mieszamy składniki, przelewamy do zakręcanego naczynia i odstawiamy na 2 tygodnie w zaciemnione miejsce. Pijemy 2-3 razy dziennie po 10ml (można rozcieńczyć wodą). Działa rozkurczowo, żółciopędnie, przeciwdziała zaparciom. Nalewkę stosujemy do nacierania przy nerwobólach i zapaleniu korzonków. Na bazie soku przygotujemy również maskę wzmacniającą włosy. Wystarczy do soku dodać niewielką ilość olejku rycynowego, jajko lub naftę kosmetyczną. Miksturę należy wetrzeć w skórę głowy i włosy aż po końcówki. Owinąć głowę folią, a folię ręcznikiem. Trzymać do 1h. Następnie umyć włosy. Aż trudno uwierzyć, że czarna rzepa poszła w zapomnienie. Warto na nowo odkryć jej zalety.