Marchewka jest skarbnicą karetonoidów - związków odpowiadających za kolor warzywa, a jednocześnie będących silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają w profilaktyce przeciwnowotworowej, wzmacniają odporność, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, opóźniają procesy starzenia się organizmu, poprawia koloryt skóry. Marchew w swym składzie ma najwięcej beta- karotenu, który pobudza w naszym organizmie wytwarzanie witaminy A, ale także zeaksantynę i luteinę odpowiadająca za prawidłowe widzenie. Przypomniał mi się w tym momencie żart “- Skąd wiesz, że marchewka jest dobra na wzrok? - A widziałeś zająca w okularach?????
Marchew zawiera pektyny obniżające poziom złego cholesterolu, witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały takie jak wapń, żelazo magnez, fosfor, potas. Surowa marchew ma niski indeks glikemiczny i zawiera specyficzne związki siarkowe nazywane czynnikiem bifidus odpowiadające za rozwój bakterii wzmacniających układ trawienny u niemowląt (sok marchewkowy z wyciskarki podajemy dzieciom od 5 miesiąca życia). Zalety tego warzywa doceniano już w Starożytnych Chinach (marchew biała), odmianę pomarańczową, tę którą znamy, wyhodowali w XVII wieku Holendrzy. Ciekawostką jest, że marchew występuje w wielu odmianach kolorystycznych: biała, żółta, pomarańczowa, a nawet fioletowa.

Przepisy na dania z marchwi

W kuchni marchew wykorzystywana jest na tysiące sposobów. Mając do dyspozycji wyciskarkę wolnoobrotową, blender kielichowy i robot kuchenny (proponujemy blender wysokoobrotowy marki Vitality G21) możemy z łatwością przygotować i z prawdziwą przyjemnością degustować zupy, soki, a nawet ciasta.
Z wyciskarką wolnoobrotową przygotujesz czysty sok z marchwi, ale także takie na bazie marchewki. Wypróbuj te przepisy: 

Sok marchewkowy detoksykujący

Składniki:

- 5 marchewek
- połowę średniej wielkości selera korzeniowego
- 1 jabłko
- ok. 3 cm korzenia imbiru

Przepisy na dania z marchwi


Sok marchewkowy z wyciskarki na wzmocnienie i odkwaszenie organizmu

Składniki:

- 2 marchewki
- 1 średniej wielkości czerwony burak
- 2 jabłka
- pół łyżeczki dobrej oliwy z oliwek
- kilka kropli soku z cytryny

Wykonanie: Sok z dodatkiem buraka powinien trochę odstać (około 20 minut).
Odkąd moda na zupy kremy trafiła do naszych domów i zupa marchewkowa doczekała się takiej odsłony. Proponujemy taki jej wariant: 

Zupa krem z pomarańczą 

Składniki:
- 1 kg marchwi
- 1 pomarańcza
- 2 spore cebule
- 3 cm korzenia imbiru utartego na tarce
- mały kubek śmietany 30%
- ½ pęczka kolendry
przyprawy: sól, pieprz, kminek (szczypta), sok z ½ cytryny
- 100 g masła
- bulion (warzywny bądź mięsny) 1- 1,5 litra

Wykonanie: Cebulę pokrojoną w kostkę szklimy na maśle, dodajemy pokrojoną w plastry marchew, chwilę smażymy, dodajemy imbir i ponownie chwilę smażymy. Podsmażone składniki przekładamy do garnka i zalewamy bulionem. Gotujemy około 15 minut. Pod koniec gotowania dodajemy obraną i podzieloną na cząstki pomarańczę i przyprawy. Zupę przelewamy do kielicha blendera, dodajemy śmietanę i miksujemy na krem. Podajemy z grzankami, udekorowaną natką.

Inne przepisy na dania z marchewką:

A teraz coś dla łasuchów:

Ciasto marchewkowe

Składniki:

- 1 szklanka utartej na tarce (drobne wiórka) marchewki
- 5 jajek
- 1 szklanka oleju
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- opcjonalnie 1 szklanka bakalii

Wykonanie: przy pomocy robota kuchennego ucierać olej z cukrem, w trakcie ucierania dodawać po jednym jajku, następnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, przyprawę do piernika. Do tak powstałej masy dodajemy utartą marchew i bakalie – mieszamy łyżką. Przekładamy ciasto do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy ciasto do piekarnika podgrzanego do 50°, podkręcamy temperaturę do 180° i pieczemy około 45 min. Ciasto rewelacyjnie pachnie i smakuje.
Nie ma to jak marchewkowe ciasto na deser, a w tle “Marchewkowe pole” Lady Panku – stary hit, który przypomniał mi się przy okazji wpisu o marchewce.