To, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do odżywiania się i nie jest to tylko chwilową modą, widać po zainteresowaniu wpisami na ten temat, poszukiwaniu przepisów, coraz śmielszym włączaniem do codziennej diety warzyw i owoców i eksperymentowaniu z nowymi smakami. Chociaż walory prozdrowotne selera naciowego znane były już w Starożytności, z lubością w swojej kuchni wykorzystują go Włosi i Hiszpanie, to w Polsce stosunkowo niedawno “wszedł na salony” spychając na bok swojego bardziej znanego korzeniowego kuzyna. Jadalną częścią selera naciowego są grube, mięsiste ogonki liściowe o lekko pikantnym, intensywnym smaku. Popularność tej odmiany selera wzrosła wraz z zainteresowaniem odchudzającymi zielonymi koktajlami i oczyszczającymi sokami. Czy warto sięgać po to warzywo, czy to tylko chwilowa fanaberia? Poznaj seler naciowy, jego właściwości i przepisy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Soki z selerem naciowym – skarbnica witamin i minerałów

Otóż z najnowszych badań japońskich naukowców wynika, że seler naciowy zawiera aż 86 substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Warzywo to jest skarbnicą witaminy C, A, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak wapń, potas, fosfor, sód, cynk, mangan. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Zawiera apigeninę o działaniu antynowotworowym i luteoliny - zwalczające stany zapalne. Należy do grupy najmniej kalorycznych warzyw (w 100 g około 16 kcal). Stąd tez spożywanie selera naciowego (najlepiej w surowej postaci) poprawia stan skóry, włosów i paznokci, oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga odchudzanie, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia kości, koi nerwy, reguluje pracę układu pokarmowego i moczowego, podnosi odporność.
Seler naciowy bardzo dobrze komponuje się z innymi warzywami oraz owocami dzięki temu w kuchni wykorzystywany jest jako składnik soków, koktajli, surówek, a nawet zup. Sprawdź pomysły na seler naciowy z wyciskarki.
Ponieważ nie tylko “prześwietlamy” warzywa, ale sami również testujemy różne przepisy z ich udziałem, to chętnie podzielimy się tymi, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Koktajle z selerem naciowym

Wystarczy posiadać blender kielichowy (u nas Vitality G21), by cieszyć się zdrowymi koktajlami nie tylko z selera.

Przepis nr 1

Składniki: 3 łodygi selera, 1 kiwi, 1 mały ogórek, 3 plastry ananasa, 1 mały banan, sok z ½ cytryny.
Pokrojone w plastry składniki wrzucamy do kielicha blendera i miksujemy do uzyskania koktajlu.

Przepis nr 2

Składniki: 3 łodygi selera, garść liści szpinaku, 2 jabłka, 2 gruszki, sok z ½ cytryny.

Wykonanie koktajlu przy użyciu blendera:

Owoce obieramy i kroimy na kawałki, kroimy seler, dorzucamy szpinak i sok z cytryny – blendujemy.
Jeżeli koktajle wychodzą zbyt gęste, można je rozcieńczyć, dodając wodę mineralną.

Sprawdź też przepisy na zielone koktajle <----KLIK - Zdrowe i smaczne!

Koktajle z selerem naciowym

Jak zrobić sok z selera naciowego?

Poznaj przepis na sok z selera naciowego. Użyliśmy wyciskarki wolnoobrotowej (Vitality G21).

I. Składniki: 3 łodygi selera, 3 marchewki, mały brokuł, około 2 cm świeżego imbiru.

II. Składniki: 3 łodygi selera, 1 duże jabłko, 1 obrana pomarańcza, 2 cm korzenia imbiru, opcjonalnie 1 łyżka miodu.

Wszystkie składniki łączymy za pomocą wyciskarki i uzyskujemy pyszny i zdrowy sok z selera naciowego z wyciskarki wolnoobrotowej

Składniki: ½ kg selera naciowego, mała pietruszka, 1 duża marchewka, ½ pora, łyżka masła, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie zupy krem z selera naciowego: kroimy w plastry marchew i pietruszkę i podsmażamy chwilę na maśle, dodajemy pokrojonego pora i jeszcze chwilkę smażymy. W garnku podgrzewamy wodę, wrzucamy pokrojony seler, zagotowujemy. Dodajemy podsmażone warzywa i wszystko gotujemy do miękkości. Następnie zupę krem z selera naciowego doprawiamy przyprawami i blendujemy na gładki krem. Podajemy z grzankami.
Oczywiście to tylko kilka możliwości na wykorzystanie selera naciowego, mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do “przetestowania” warzywa.

Ciekawostki

Popularny drink “Krwawa Mary” podawany jest z łodygą selera naciowego jako mieszadełko. W Starożytnym Rzymie noszono wieniec z selera jako antidotum na ból głowy po wypiciu zbyt dużej ilości wina.

Prowadzisz zdrowy tryb życia? Chcesz się zainspirować nowymi przepisami? Sprawdź przepisy na dania z marchwi oraz jak wykorzystać w kuchni sezonowe warzywa i owoce.