Słońce coraz wyżej na horyzoncie, nieśmiało do życia budzi się przyroda, a wielu z nas zamiast wiosennego ożywienia czuje się nie najlepiej. Brak energii, brak sił, ogólne osłabienie organizmu to może być syndrom tzw. przesilenia wiosennego, ale zwykle bywa skutkiem diety ubogiej w cenne dla zdrowia składniki. Ich źródłem są świeże warzywa i owoce, których wczesną wiosną nim pojawią się nowalijki często brakuje, a te, które są dostępne nie są już w pełni wartościowe. Sprawdź zatem, jakie właściwości ma smoothie z kiełków.

Właściwości i zastosowanie koktajlu z kiełkami 

Jest prosty sposób, by wzmocnić organizm na wiosnę. Kiełki. Ich spożywanie dostarczy organizmowi potrzebnych substancji, o wiele bardziej wartościowych niż z jesiennych warzyw i zdrowszych niż “dokarmiane nawozami” nowalijki. Kiełki to rośliny we wczesnej fazie wzrostu. Zdrowy koktajl z kiełków zawiera pełen zestaw witamin, minerałów, enzymów, białek i innych cennych dla zdrowia związków, których jest o wiele więcej niż w nasionach i dojrzałych warzywach. Najpopularniejsze kiełki to wszystkim znana z okresu Wielkanocy rzeżucha, ale także kiełki rzodkiewki, cebuli, brokułów, słonecznika. Kiełki roślinne są dostępne w większości sklepów, ale najzdrowsze będą te wyhodowane w domu. I co najważniejsze - jest to niezwykle proste. Smoothie z kiełkami posiada właściwości zdrowotne i walory smakowe!

Smoothie z kiełków


Jak wyhodować kiełki w domu?


Wystarczy zakupić nasiona (najlepiej w sklepach ze zdrową żywnością), niezaprawiane, bez środków konserwujących. Do uprawy kiełków wystarczy podstawka, talerzyk bądź kiełkownica, lignina i woda, dostęp światła i powietrza. Regularne nawadnianie sprawi, że już po dniach 4-7 od wysiania nasion (w zależności od gatunku rośliny) będziemy mogli korzystać z bogactwa kiełków. Kiełki możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce około tygodnia, ale by zachowały świeżość należy je codziennie przepłukać wodą.


Kiełki nie tylko jako dodatek do kanapki i surówki


Przeważnie nasze kiełki stanowią dodatek do kanapki czy surówki, ale okazuje się, że świetnie komponują się z innymi warzywami i owocami jako składnik smoothie. Dodatek kiełków sprawi, że nasze smoothie będzie pełnowartościowe. Ważna informacja dla osób walczących z nadwagą i kontrolujących ilość zjadanych kalorii - kiełki są niskokaloryczne.


Przepisy na smoothie z kiełkami - blenduj na zdrowie


Kiełki rzeżuchy, rzodkiewki i cebuli są ostre w smaku i dobrze się komponują z cytrusami, ananasem, bananem. Kiełki brokułów i lucerny są delikatne i pasują do wszystkich warzyw i owoców. Sprawdź jak zrobić koktajl z kiełkami!

I
Składniki: 3 gruszki, świeży ogórek, garść winogron bezpestkowych, ½ szklanki kiełków rzodkiewki

II
Składniki: 1 jabłko, 1 łodyga selera naciowego, ½ szklanki kiełków brokułów, 1cm korzenia imbiru, sok z ¼ cytryny

III
Składniki: 2 pomarańcze, 1 garść liści szpinaku, 2 plastry ananasa, 1 banan, ½ szklanki kiełków lucerny

IV
Składniki: 1 marchew, 1 jabłko, 2 banany, ½ kiełków słonecznika

V
Składniki: ½ szklanki kiełków rzeżuchy, 1 banan, 2 plastry ananasa, 1 pomarańcza

Jeżeli powstałe koktajle są za gęste, można rozcieńczyć je, dodając wody źródlanej.
Wykonanie smoothie z kiełkami w domu jest bardzo proste, jeżeli posiadamy blender kielichowy. Wystarczy wówczas umyte i obrane ze skórki składniki wrzucić do kielicha blendera i uruchomić urządzenie. Jeśli nie posiadasz jeszcze blendera, proponujemy zaopatrzyć się w urządzenie G21 od marki Vitality, do których możesz dokupić kielichy o różnej pojemności. Warto zaopatrzyć się także w bidony do smoothie, dzięki którym własnoręcznie zrobione smoothie z kiełków z blendera zabierzesz do pracy na drugie śniadanie.

Dobroczynne działanie kiełków zostało docenione już w starożytnych Chinach. W XVIII wieku podróżnik James Cook wykorzystał kiełki jako lek na szkorbut.