Jabłko - biblijny zakazany owoc, bez którego trudno wyobrazić sobie zdrową przekąskę, pachnącą cynamonem szarlotkę i pyszny sok gaszący pragnienie w upalne dni. Złociste jabłko z pięknym, zalotnym rumieńcem - jak się mu oprzeć..., tym bardziej, że oprócz walorów estetycznych i smakowych jest prawdziwą skarbnicą wspierających nasze zdrowie witamin i minerałów. A jeśli mowa o korzyściach dla zdrowia, to nie możemy pominąć roli błonnika pokarmowego, którego jabłka są najlepszym źródłem. Jak mówi angielskie przysłowie - "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie". Ponieważ nie każdy przepada za chrupaniem jabłek, równie dobre (a nawet lepiej przyswajalne) jest picie świeżo wyciskanego soku jabłkowego - najlepszy z wyciskarki wolnoobrotowej (nasz typ – Vitality G21 Gracioso). Sok zachowuje wszystkie właściwości owocu, poza tym nadwyżkę z powodzeniem można wykorzystać do zrobienia zapasów na zimę. Wystarczy otrzymany sok przelać do wyparzonych butelek, zakręcić i pasteryzować ok. 20 min.
Właściwości soku jabłkowego
Smak i zapach – rozkosz dla zmysłów. Źródło witamin: C, A, B1, B2, B3, B6, B9, E, K, P i minerałów: potas, fosfor, wapń żelazo. Doskonałe źródło błonnika i kwercetyny. Bogactwo antyoksydantów i flawonoidów. Błonnik reguluje metabolizm, wspomaga układ trawienny, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Witamina C - wspiera odporność, potas - reguluje gospodarkę wodno- elektrolitową. Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się organizmu, a flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Sok jabłkowy odkwasza organizm, a zawarte w nim pektyny obniżają poziom złego cholesterolu. I ważne dla osób odchudzających się - 1 szklanka soku jabłkowego to tylko 100 kcal.
Dlaczego sok jabłkowy z wyciskarki wolnoobrotowej?
Przede wszystkim jest to urządzenie wydajne (mała strata surowca), Wolne obroty nie podgrzewają obrabianego produktu – witaminy nie ulegają utlenieniu. Dzięki temu, że owoców nie obieramy (wystarczy umyć), a połowa witamin, przeciwutleniacze i ¾ błonnika znajduje się w skórce i tuż pod nią - sok z wyciskarki nie traci cennych składników.
Regularne picie świeżo wyciskanych soków (2 szklanki dziennie) to recepta na dobre samopoczucie i skuteczny sposób na profilaktykę prozdrowotną.
Jakie jabłka na sok?
Twarde i jędrne. Nam najlepiej smakuje sok z jabłek Ligol. Wy możecie eksperymentować z odmianami, mieszać i próbować. Sezon na jabłka zaczyna się letnimi odmianami, a jesień, to już jabłkobranie w pełni. Wykorzystujmy "na max" owoce sezonowe.
Przepis na sok jabłkowy? "Łatwizna". Owoce dobrze wymyć, większe przekroić, uruchomić wyciskarkę, wrzucać do otworu wsadowego kawałki owoców. Sok gotowy. Staramy się wypić od razu po przygotowaniu, by sok był w pełni wartościowy (w lodówce możemy go przechować do 24 godzin). Jabłka są świetną bazą do soków wieloowocowych i owocowo - warzywnych. Wypróbuj nasze przepisy.
I – 1 duże jabłko, ¼ świeżego ananasa, 2 średniej wielkości marchewki, ok. 2 cm. korzenia imbiru.
II – 2 jabłka, 2 ogórki (średnie), 1 limonka
III – 3 jabłka, 3 marchewki, 3 brzoskwinie
IV – 2 duże jabłka, 4 małe buraki czerwone, sok z ½ cytryny
A czy wiecie, że jabłko to nie tylko symbol grzechu (w Biblii), ale uważane jest za symbol miłości i płodności? Jabłka były obecne w zwyczajach ludowych, niektóre przetrwały do dziś - np. wróżba Andrzejkowa. A pamiętacie akcję w 2014 "Jedz jabłka na złość Putinowi"?
I znowu ulegliśmy pokusie. Na szczęście zdrowej! Temat jabłek i soku jabłkowego zagonił nas do kuchni na szklankę świeżo wyciśniętego soku jabłkowego.