Uprawiana dla pięknych kwiatów wiosną, barwnych liści i żółtych owoców jesienią - pigwa to wieloletnia roślina z rodziny różowatych często spotykana w Polsce zwłaszcza w ogródkach działkowych, a także skwerach czy parkach. Kto z pigwą zaprzyjaźnił się bliżej, wie, że jej owoce, twarde, cierpkie i kwaśne “jabłuszka” nie bardzo nadające się do zjedzenia w stanie surowym, super smakują w formie przetworów. Soki, konfitury, nalewki, dżemy to idealny dodatek do ciepłych napojów i słodkich deserów, dzięki któremu bardzo słodkie produkty zyskują wyjątkowe walory smakowe. Niewiele osób jednak wie, że owoce pigwy są bardzo zdrowe. Cenione za wysoką zawartość witaminy C – 15mg w 100 gramach owocu, co stanowi 20% dziennego zapotrzebowania człowieka na tę witaminę oraz inne składniki odżywcze takie jak witaminy A, B2, B6, potas, magnez, wapń, kwas foliowy, związki polifenolowe, pektyny i taniny. Niedoceniana przez młodsze pokolenia pigwa, w babcinej spiżarni miała swoje zaszczytne miejsce. Zwykle przygotowywały z niej syrop (sok) w słoju przesypując pokrojone owoce cukrem. Tak przygotowane owoce, w sezonie jesienno- zimowym były super dodatkiem do herbaty stosowanym zamiast cytryny.

Sok z pigwy - jak zrobić?

Sprawdź też sok z aronii z wyciskarki. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne przepisy!

Nie tylko dla smaku, ale dla zdrowia – poznaj właściwości soku z pigwy

Na wzmocnienie układu immunologicznego, regenerację i oczyszczenie wątroby, na pobudzenie wytwarzania soków trawiennych, na apetyt, na przeciwdziałanie wymiotom, biegunce, wzdęciom, w profilaktyce przeciwnowotworowej, na poprawę odporności na stres i zmęczenie psychofizyczne. Warto uzupełnić jesienno-zimową dietę przetworami, w tym sokiem z pigwy. O tym, że domowej roboty soki przewyższają wartościami i właściwościami produkty ze sklepowej półki nikogo nie trzeba przekonywać. To, co zwykle nas przeraza w przygotowaniu domowych przetworów to praco –i czasochłonność. Ale nie w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami wyciskarki wolnoobrotowej takiej jak np. Vitality G21 Gracioso

Jak przygotować sok z pigwy z wyciskarki wolnoobrotowej?

Wystarczą świeże owoce z własnej działki lub zakupione na zielonym ryneczku. Przepis na sok z pigwy jest prosty. Owoce należy umyć, pokroić na ćwiartki i pozbawić gniazd nasiennych (nasiona możemy wysuszyć i stosować jako środek o lekko przeczyszczających właściwościach). Teraz wystarczy uruchomić wyciskarkę i wkładać kawałki owoców do podajnika. Otrzymany w ten sposób sok zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne właściwości. Idealny do herbaty z miodem. Sok z pigwy z wyciskarki na zimę można przygotować w formie przetworów. Otrzymany z wyciskarki produkt należy przelać do garnka i wymieszać z cukrem (proporcje według upodobań, zwykle 1:1). Zagotować (5 minut). Następnie przelać sok do wymytych i wyparzonych butelek i zamknąć. Sok z pigwy na zimę możemy dodatkowo pasteryzować, by mieć pewność, że przechowa się przez dłuższy okres. Polecamy suchą pasteryzację w piekarniku. Pasteryzujemy słoiki 15 minut w temperaturze 150°.

Sprawdź też jak przechowywać soki. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne sposoby!

A co wiemy o pigwie jako roślinie?

Należy do najstarszych roślin uprawnych na świecie. Pigwa pospolita pochodzi z Azji i jest wieloletnim krzewem. W Polsce dorastającym do 3 metrów. Często mylona z pigwowcem, który również nadaje się na przetwory i posiada podobne właściwości, ale jego owoce są znacznie mniejsze. Ciekawostką jest, że w starożytnej Grecji drzewko poświęcone było bogini miłości Afrodycie, a owoce pigwy uznawano za afrodyzjak.

Dla smaku i zdrowia! Warto przygotować sok z pigwy z wyciskarki wolnoobrotowej.