Któż z nas nie pamięta hasła - “pij mleko - będziesz wielki”. Dzisiaj śmiało można by umieścić obok niego slogan - “pij świeżo wyciskane soki - będziesz zdrowy”. O zaletach spożywania 5 porcji świeżych warzyw i owoców dziennie powiedziano już wiele. Również to, że wyciskane z nich soki wcale nie są mniej wartościowe niż całe produkty. Gdyby przeprowadzić ranking najczęściej pitych soków, z pewnością byłby to marchewkowy, jabłkowy czy pomarańczowy. A przecież soki można wyciskać z wielu innych owoców i warzyw. Chociażby z winogron. No właśnie - winogrona to nie tylko wino (z czym zwykle w pierwszej kolejności są utożsamiane), ale pyszny sok, olej z pestek czy rodzynki. I o ile wino mogą konsumować tylko dorośli, o tyle sok winogronowy mogą pić także dzieci. Warto go włączyć do jadłospisu nie tylko ze względu na walory smakowe i niepowtarzalny aromat, ale przede wszystkim mając na uwadze jego właściwości prozdrowotne. O tym, że winogrona służą naszemu zdrowiu świadczy fakt, że już Hipokrates doceniał ich lecznicze właściwości i powstanie takiej gałęzi medycyny naturalnej jak ampeloterapia, czyli po prostu leczenie winogronami.

Sprawdź też jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców. <----KLIK - Sprawdzone i skuteczne sposoby!

Sok z winogron z wyciskarki wolnoobrotowej

Co takiego ma w sobie sok z winogron z wyciskarki, że jego picie służy zdrowiu?

Winogrona, czyli owoce winorośli są prawdziwą skarbnicą witamin (A, C, z grupy B), minerałów i niezwykle cennych dla zdrowia: resweratrolu, katechin, kwasów fenolowych, antocyjanów, kwercetyn i garbników. Najwięcej bioaktywnych związków znajduje się w odmianach winorośli o ciemnych jagodach. Spożywanie gron w całości czy też picie świeżo wyciskanych soków z winogron na zimę z wyciskarki działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjne i przeciwwirusowo. Wspiera układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Reguluje pracę układu pokarmowego, wpływa korzystnie na wzrok, skórę, pracę nerek. Może zapobiegać chorobom neurodegradacyjnym i nowotworowym.

Czy domowy sok z winogron z wyciskarki wolnoobrotowej jest trudny do zrobienia?

Trudność w pozyskiwaniu soku wynika z naszego nastawienia do tej czynności i braku odpowiedniego, ułatwiającego pracę urządzenia. Bo jeśli jesteś właścicielem wyciskarki wolnoobrotowej, przygotowywanie soku winogronowego w domu to czysta przyjemność. Z resztą nie tylko winogronowego, dzięki wyciskarce lub blenderowi takiemu jak np. Vitality G21 (Ty decydujesz, który model sprawdzi się w twoim gospodarstwie) zrobisz sok z każdego warzywa, owocu i ziół na jakie przyjdzie Ci ochota. Poniżej prezentujemy przepis na sok winogronowy z wyciskarki.

  • Z 1 kg winogronowych jagód otrzymasz około 0,8 litra soku.

Jak zrobić sok z winogron z wyciskarki? Kiście winogron należy wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie poodrywać grona z łodyżki. Teraz wystarczy uruchomić wyciskarkę i wrzucić grona do jej otworu wlotowego. Wyciskarka wolnoobrotowa jest tak skonstruowana, że wyciśnie sok z owoców do ostatniej kropli. Co więcej, sok zachowa przy tym wszystkie cenne wartości, bowiem nie dochodzi do nagrzewania elementów wyciskających (a tym samym soku) i napowietrzania produktu.

Sprawdź też jak zrobić sok z agrestu. <----KLIK - Sprawdzony przepis!

Czy można przygotować sok winogronowy z wyciskarki na zimę?

Jeśli marzysz o tym, by delektować się sokiem z winogron z wyciskarki w zimie, wystarczy otrzymany sok z wyciskarki zagotować i gorący przelać do wyparzonych słoików bądź butelek. My mieć pewność, że się nie popsuje, warto słoiki z sokiem poddać procesowi pasteryzacji.

I na koniec tradycyjnie kilka ciekawostek. Czy wiesz, że w jednej winogronowej kiści może być od 15 d0 300 gron? Trudno to sobie wyobrazić, ale odmiana winorośli Ruby Roman rodzi grona wielkości piłeczek do ping-ponga.
Przeczytałe(a)ś wpis? Czas na szklaneczkę soku z winogron z wyciskarki wolnoobrotowej. Smacznego!