Cukrzyca uważana jest za jedną z tych chorób cywilizacyjnych, która dotyka w zastraszającym tempie coraz większej liczby osób. Oprócz czynnika genetycznego, który zwiększa ryzyko wystąpienia choroby, na cukrzycę zapracowujemy sobie sami. Nieprawidłowa dieta, otyłość i siedzący tryb życia sprzyjają rozwojowi cukrzycy, choroby tak podstępnej i początkowo bezobjawowej, że często nie zdajemy sobie sprawy z jej istnienia. W Polsce już z cukrzycą zmaga się 3 miliony osób, a lekarze alarmują, że za 10 lat liczba może wzrosnąć do 5 milionów. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna wprost mówi, że cukrzyca to pandemia XXI wieku. Cukrzycą określa się grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Skutki choroby mogą być dla organizmu bardzo poważne. Zaniedbana cukrzyca może dawać powikłania w postaci zaburzeń i niewydolności wielu narządów: oczu, nerek, serca i doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Kiedy jesteśmy w gronie podwyższonego ryzyka lub niestety już się zmagamy z cukrzycą to najważniejsza oprócz udania się do specjalisty i przyjmowaniu leków jest zmiana nawyków żywieniowych (dieta) oraz aktywność fizyczna (chociażby spacery).

Spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym to podstawa diety cukrzycowej. IG (indeks glikemiczny) to wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi 2h po zjedzeniu 50g przyswajalnych węglowodanów. W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw. Dopuszczalne jest spożywanie owoców o niskim IG. Świeżo wyciskane soki, które zachowują wszystkie cenne składniki całych surowców mogą, a nawet powinny być włączone do diety dla osób z glikemią, przy czym zawsze należy pamiętać o indeksie glikemicznym składników, z których przygotowujemy sok.

Jakie soki można pić przy cukrzycy?

Na pewno przygotowywane w domu ze zdrowych produktów. Można pozwolić sobie na świeżo wyciskany sok z owoców o niskim IG, ale sporadycznie i w niewielkiej ilości (100ml). Lepszą i bezpieczniejszą alternatywą są soki warzywne ewentualnie warzywno-owocowe z przewagą warzyw. Z owoców możemy wykorzystać grejpfruty, jagody, wiśnie, agrest, maliny, jabłka, pomarańcze. Z warzyw najzdrowsze są te, do przygotowywania zielonych soków: szpinak, seler naciowy, ogórek, sałaty, warzywa kapustne, natka pietruszki, kiełki. Możemy spożywać również świeżo wyciskany sok z pomidorów. Jedna ważna rzecz - wybór urządzenie, które będzie nam służyło do przygotowywania soków. Użycie sokowirówki wiąże się z uzyskaniem soku pozbawionego większości cennych składników. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej zachowuje je wszystkie. Pamiętajmy, że im większa moc wyciskarki, tym lepiej sobie ona poradzi np. z liściastymi warzywami. Warto wypróbować wyciskarki marki Vitality G21 Gracioso lub Emotion.

Sok ze szpinaku z wyciskarki dla cukrzykaPrzepisy na soki z wyciskarki dla diabetyków

I.

 • 2 szklanki szpinaku
 • 2 łodygi selera naciowego
 • 1 mały ogórek
 • 1 zielone jabłko
 • sok można rozcieńczyć wodą mineralną

II.

 • 2 pomidory
 • garść natki pietruszki
 • 2 jabłka
 • kilka gałązek rzeżuchy

III.

 • 2 łodygi selera naciowego
 • po garści kiełków czosnku i brokułu
 • 1 jabłko
 • ½ cebuli

Świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców warto włączyć do jadłospisu już dziś, bo lepiej chorobom zapobiegać niż je leczyć. Do tego zadbać o odpowiednią ilość aktywności ruchowej. Świeże warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Pamiętaj o kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i odpowiedniej dawce ruchu u dzieci, by w przyszłości uniknęły wielu chorób (w tym cukrzycy).