Pośpiech w jakim przyszło nam żyć we współczesnym, wymagającym świecie, sprawił, że mamy coraz mniej czasu dla siebie. Rezygnujemy z samodzielnego przygotowywania posiłków, bo jest to pracochłonne i jemy byle jak i byle co. Punktów serwujących szybki, ale czy zdrowy posiłek - przybywa. W pośpiechu zjadamy, to co nam dają, nie zastanawiając się, ile szkody wyrządzamy naszemu organizmowi. Czujemy się ociężale, ospale, przybieramy na wadze, spada nasza wydajność, wszystkie te objawy wywołują w nas dodatkową porcję stresu, a wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by wróciły nam siły witalne i dobre samopoczucie.

Podstawa piramidy żywieniowej - warzywa i owoce


sok z warzywŚwiatowa Organizacja Zdrowia zaleca zjadanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, z czego 3 porcje powinny stanowić warzywa, a 2 – owoce. Najzdrowsze są oczywiście świeże, nie poddawane obróbce termicznej, ale czy jesteśmy w stanie zjeść taką ilość surowych warzyw? Nie każdy lubi je w takiej formie i nie każdy tyle zmieści, dlatego rozwiązaniem tu mogą być świeżo wyciskane soki.

1 szklanka soku, to jedna porcja warzyw lub owoców

Jeśli zdrowo się odżywiasz lub zdecydowałeś się zadbać o swoje zdrowie, to dobra wyciskarka do soków i wizyta w warzywniaku (jeśli nie mamy przydomowego ogródka) będą Twoimi sprzymierzeńcami. Pamiętaj! Wybieraj tylko świeże i nie uszkodzone (żadnych nadgnitych), najlepiej z upraw ekologicznych. Dlaczego należy spożywać więcej warzyw niż owoców? Bo warzywa mają niższy indeks glikemiczny, czyli mniej cukrów, co w przypadku walki z nadwagą ma kluczowe znaczenie.

Soki warzywne – alternatywa dla owoców


Warzywa są skarbnicą witamin i minerałów. W postaci soku, już po 15 minutach zaczyna się wchłanianie ich drogocennych składników do komórek naszego ciała, przy czym organizm zdecydowanie mniej energii potrzebuje na trawienie soku niż warzywa zjedzonego w całości.

Nie tylko zdrowe ale też smaczne

Nie bójcie się eksperymentować ze składnikami. Każde warzywo ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszystkim znana marchewka, zawiera witaminy B, C, PP oraz minerały - potas, żelazo, cynk, magnez. Poprawia trawienie, odżywia skórę, działa przeciwbakteryjnie, jest dobra da oczu. Pomidor - wspiera przyswajanie żelaza, reguluje przemianę materii, regeneruje wątrobę. Jest źródłem potasu, wapnia, witamin: C, E, K, B. Wszystkie, zielone warzywa liściaste, to źródło żelaza, fosforu, wapnia. Oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają odporność, zapobiegają nowotworom, wspierają układ krwionośny, zapobiegają anemii. Warto więc wykorzystywać kapustę, szpinak, sałatę, jarmuż, seler naciowy i natkę pietruszki przy komponowaniu własnej produkcji soków warzywnych. Nie zapominajmy o burakach. Ich sok zalecany jest przy arytmii i nadciśnieniu, łagodzeniu objawów klimakterium, działają krwiotwórczo i przeciw nowotworowo (źródło potasu, flawanoidów, wapnia, magnezu). Korzystajmy z właściwości rzepy i dyni. Sok z rzepy łagodzi kaszel, działa żółciopędnie i moczopędnie, dyniowy działa anty-stresowo i wzmacnia wątrobę. Soki z warzyw z wykorzystaniem ogórka oczyszczają organizm i obniżają poziom cukru. Podsumowując - wszystkie soki warzywne poprawiają funkcjonowanie organizmu.

Kilka sprawdzonych przepisów na soki z warzyw

  1. 30 dkg selera, 30 dkg marchwi, ząbek czosnku, garść natki pietruszki
  2. 4 liście sałaty rzymskiej, 30 dkg marchewki, jabłko, ogórek
  3. ½ kg rzepy, ½ kg marchwi, łyżeczka miodu
  4. 6 marchewek, 1 burak, łodyga selera, 2 liście kapusty, ząbek czosnku
  5. ½ kg pomidorów, łodyga selera, jabłko 

Soki warzywne należy pić bezpośrednio po wyciśnięciu (do 30 min), ponieważ są wrażliwe na światło i temperaturę, szybko tracą swoje właściwości. Umieszczone w szczelnie zakręconym słoiku w lodówce, mogą być przechowywane 6- 8 godzin. Jako drugie śniadanie czy podwieczorek sok warzywny będzie idealny, możemy nim zastąpić 1 - 2 posiłki lub popijać do obiadu. Na efekty nie musimy długo czekać, lepsze samopoczucie zauważymy już po 5-7 dniach picia soków z warzyw.