Zacznijmy od tego, że szpinak można pokochać. Wprawdzie awersja do szpinaku, którą wielu z nas wyniosło z dzieciństwo i w dorosłym życiu utrudnia przekonanie się do tego warzywa, jednak warto się przełamać i sięgnąć po szpinak dla jego prozdrowotnych właściwości. Oczywiście najbardziej wartościowy jest wtedy, kiedy spożywamy go w surowej postaci np. sałatki. Ale ze szpinaku można także wyciskać sok. O zaletach świeżo wyciskanych soków pisaliśmy już na naszym blogu nie raz. Gwoli przypomnienia: soki zachowują wszystkie cenne składniki jak w warzywach i owocach spożywanych w całości. Są lepiej przyswajane przez organizm, który dodatkowo zachowuje energię jaką by musiał zużyć do trafienia całych produktów. Łatwiej wypić szklankę soku niż zjeść taką ilość warzyw i owoców jaka jest potrzebna do jego przygotowania. Pamiętajmy, że zalecana “dawka”, to pięć porcji warzyw i owoców dziennie (z przewagą warzyw). Świeżo wyciskanego soku wystarczy wypić 2-3 szklanki dziennie.

Jak wycisnąć sok ze szpinaku?

Mimo, że szpinak jest warzywem liściastym i z pozoru wydawałoby się mało soczystym, dysponując odpowiednim urządzeniem kuchennym z powodzeniem wyciśniemy z niego sok. Wystarczy posiadać wyciskarkę do soku. Nie sokowirówkę, ale wolnoobrotową wyciskarkę, której elementy podczas pracy nie nagrzewają się i sok przez to nie traci cennych witamin. Wyciskarka jest bardziej wydajna niż sokowirówka. Dzięki ślimakowi, który powoli miażdży składniki, wyciśnie sok do ostatniej kropli. Nie łudźmy się, że każda wyciskarka poradzi sobie z liściastymi warzywami. Urządzenie o słabej mocy nie da rady. Moc silnika powyżej 150W jest wyznacznikiem skuteczności. Warto także zwrócić uwagą na ślimak (ceramiczny nie wchodzi w kontakt z żywnością) i czy wyciskarka posiada tryb pracy wstecznej (chociaż przy wyciskarkach Vitality zwykle nie ma potrzeby jego używania). Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową warto rozważyć kupno modelu G21 Chamber, który posiada system ustawiania gęstości soku w trakcie pracy urządzenia, dodatkowo można nabyć do niego przystawki do mielenia i przygotowywania lodów lub w przypadku ograniczonej powierzchni roboczej blatu - postawić na wyciskarkę pionową G21 Emotion o mocy 180W. Przejdźmy do wyciskania soku ze szpinaku. Wystarczy świeże liście umyć i osuszyć, ewentualnie porwać na mniejsze kawałki, uruchomić wyciskarkę i wkładać liście do otworu wsadowego. Sam smak szpinaku niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu, ale można go doprawić czosnkiem, gałką muszkatołową. Sok ze szpinaku super smakuje w towarzystwie kiwi, jabłek, pomarańczy. Jeżeli wyciskamy sok z dodatkiem innych składników, wkładamy je do podajnika na przemian ze szpinakiem.


Przepisy na świeżo wyciskany sok ze szpinakiemSok wyciskany ze szpinaku


I. Z jabłkiem i gruszką

  • 200g szpinaku
  • 3 średniej wielkości jabłka
  • 2 gruszki

II. Z marchewką

  • 200g szpinaku
  • 250g marchewki

III. Z jarmużem, jabłkiem i selerem

  • 200g szpinaku
  • 100g jarmużu
  • 2 jabłka
  • 1 łodyga selera naciowego
  • 1/4 cytryny

Pamiętać należy o tym, że witaminy najlepiej wchłaniają się w towarzystwie tłuszczy. Do każdej szklanki soku dodajmy łyżkę dobrego oleju tłoczonego na zimno.

Dlaczego warto włączyć szpinak do jadłospisu?

Zawarty w szpinaku beta karoten wykazuje właściwości antynowotworowe. Witaminy z grupy B obniżają cholesterol, C - opóźnia procesy starzenia organizmu i wzmacnia odporność, K- poprawia krzepliwość krwi, A – zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej oka. Jako źródło potasu – szpinak reguluje prace układu krwionośnego, magnez – pomaga na stres, a kwas foliowy bierze udział w produkcji czerwonych ciałek krwi. Wbrew powszechnej opinii, żelaza wiele w szpinaku nie ma. Niestety, podobnie jak w przypadku innych warzyw zawierających szczawiany nie wolno ze szpinakiem przesadzać. Osoby z chorobami nerek raczej powinny z niego zrezygnować.

Z serii – ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych jedzenie szpinaku wypromował marynarz Popey - postać z kreskówek, który zyskiwał wielką siłę po zjedzeniu puszki szpinaku. W przedwojennej Polsce znany jako marynarz "Kubuś". Popey na tyle wypromował konsumpcję szpinaku, że postawiono mu pomnik. Dzisiaj szpinak można nazwać napojem Shreka i zachęcić w ten sposób młodsze pokolenie do jego picia.