Chociaż purée ziemniaczane jest jedną z najpopularniejszych form serwowania ziemniaków i najbardziej znanym warzywnym pureè to ciągle w pamięci mam moje pierwsze kulinarne doświadczenia z tym jakże prostym, ale nie zawsze spełniającym oczekiwania daniem. Moje niestety takim się okazało. Było ciapowate i bez smaku. Nim kolejny raz purèe ziemniaczane zagościło na talerzach mojej rodziny, minęło trochę czasu. To nie znaczy, że się poddałam, wręcz przeciwnie - dotąd eksperymentowałam z różnymi odmianami ziemniaków, przyprawami, aż uzyskałam zadawalający efekt. Dzisiaj moje doświadczenie kulinarne jest o wiele bogatsze, nie boję się nowych wyzwań, a purèe przygotowuję nie tylko z ziemniaków. Marchewkowe, selerowe, z zielonego groszku czy kalafiora to nie tylko warzywna papka, to poezja smaku. I chociaż lubię gotować, to drażni mnie marnowanie czasu i siły na czynności, w których z powodzeniem można wykorzystać urządzenia kuchenne. Blender kielichowy (Vitality G21) należy do mojego podstawowego wyposażenia kuchni i może profesjonalni kucharze tego sposobu na warzywne purèe nie pochwalają, jednak ja przygotowuję je w kielichu blendera pamiętając o tym, że obroty nie mogą być intensywne.

Blender Vitality G21
Jak przygotować idealne purèe ziemniaczane?


To odmiana ziemniaków decyduje o tym, jak będzie wyglądało purèe. Wybieramy ziemniaki mączaste (Bryza, Ibis, Gracja, Tajfun), ewentualnie ogólnoużytkowe (Irys, Irga, Orlik). Ziemniaki (około ½ kg) obieramy i kroimy na równe części. Wrzucamy do niewielkiej ilości zimnej wody, solimy i gotujemy do miękkości. Odcedzamy i odparowujemy ok. 2 min. Ziemniaki przerzucamy do blendera kielichowego, dodajemy 3 łyżki masła, 50 ml ciepłego mleka i ulubione przyprawy (ja lubię ze szczyptą gałki muszkatołowej). Równie fajny smak uzyskamy gotując ziemniaki z ząbkiem czosnku. Dobrze sprawdza się tarty parmezan, biały pieprz, szczypiorek. Podajemy do mięs, ryby, karmelizowanych warzyw.


Wykorzystaj nie tylko ziemniaki!


Nawet jeśli nie jesteś fanem warzywnych papek, to zachęcam do wypróbowania purèe z selera. Pieczona karkóweczka w towarzystwie selerowego purèe to "niebo w gębie".

Składniki na selerowe purèe:

  • seler korzeniowy ½ kg,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 1 szklanka mleka,
  • 1 łyżka oleju,
  • sól i pieprz do smaku,
  • opcjonalnie – 1 łyżka masła.

Wykonanie: Seler obieramy i kroimy w grubą kostkę, rozgrzewamy olej i podsmażamy posiekany czosnek (uważać, by nie zbrązowiał, ma tylko uwolnić aromat). Dodajemy seler i chwilę smażymy. Dodajemy mleko i dusimy całość pod przykryciem około 15- 20 minut. Następnie blendujemy dodając masło i przyprawy.

Inne pomysły na purèe warzywne z blendera

Purèe z kalafiora – kalafior podzielić na różyczki, podsmażyć chwilę na maśle, a następnie udusić do miękkości w niewielkiej ilości mleka. Zblendować dodając przyprawy (gałka muszkatołowa, sól, pieprz). Serwować z białym mięsem, rybą. Kalafiorowe purèe można podawać z podsmażoną cebulką, boczkiem.

Zielony groszek do puree z blendera

Purèe z zielonego groszku – ½ kg mrożonego zielonego groszku, 2 szalotki, garść rukoli, 2 łyżki oleju, 3 łyżki gęstej śmietany 18%, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku. Pokrojoną w kostkę szalotkę zeszklić na oleju, dodać rozdrobnioną rukolę, groszek, trochę wody i gotować bez przykrycia 10 minut. Zmiksować ze śmietaną i przyprawami. Idealne do pieczeni i mięs z grilla.


Purèe marchewkowe – moje ulubione to doprawione odrobiną kminku i sokiem z cytryny. 1/2 kg marchewki pokrojonej w kostkę ugotować do miękkości w wodzie z odrobiną soli. Przełożyć do kielicha blendera i zmiksować z 1-2 łyżkami masła i niewielką ilością mleka. Doprawić kminkiem i sokiem z cytryny. Purèe z marchewki dobrze komponuje się z różnymi daniami. A oprócz kminku można je doprawiać imbirem, czarnuszką, kolendrą, czosnkiem.

Zresztą - każde puree warzywne możemy doprawić po swojemu i wykorzystać na wiele sposobów. Kalafiorowe, np. Jako nadzienie tarty, ziemniaczane jako składnik zapiekanki pasterskiej, zapiekanych w piekarniku rozetek, smażonych placuszków. Warto czasem odmienić sposób podawania warzyw właśnie na purèe, nie jest to ani skomplikowany, ani pracochłonny, a smaczny i efektowny obiadowy dodatek lub baza do przygotowania innych dań.


A czy wiesz, że kartofel, gula, swabka, bulba, zimjok, pyra – to ziemniak w lokalnej mowie? Kartofel na Śląsku, pyra – w poznańskim, swabka – na Orawie, bulba – Mazury, gula – Wsch. Podhale, zimjok – sądeckie.