Jak zrobić sok ze świeżej kapusty?

Jak zrobić sok ze świeżej kapusty?

Tylko nasze babcie potrafiły docenić kapustę tak, jak na to zasługuje. Wiedziały (od swoich babć, a te od swoich...), że kapusta nie tylko dobrze smakuje, ale i leczy (okłady z liści stosowały na bóle stawowe i reumatyczne, na okłady piersi przy zastojach pokarmowych). Najłatwiej przyszło nam uwierzyć, że sok z kiszonej kapusty pomaga na kaca. Do innych zalet kapusty musieliśmy się przekonać. Dzisiaj, dzięki licznym badaniom mamy potwierdzenie tego, o czym nasze babcie od zawsze wiedziały.

Kapusta – zdrowie w zielonych i czerwonych liściach

Kapusta (biała, ale i czerwona) ma szereg prozdrowotnych właściwości. Jest bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, witaminy A, E, K i witaminy U. Minerałów: wapnia, siarki, potasu, fosforu, żelaza, magnezu. Zawarte w kapuście idole działają przeciwnowotworowo. L- glutamina odbudowuje trakt jelitowy, witamina U działa gojąco i antyzapalnie, siarka, antyseptycznie Wiadomo także, że tylko warzywa zjadane w surowej postaci, nie tracą swoich zdrowotnych zalet. Nie każdy jest w stanie zjeść 5 porcji (zalecana “dawka”) warzywnych surówek dziennie. Picie świeżo wyciskanych soków warto wykorzystać jako alternatywę do surówek, tym bardziej, że te z wyciskarki wolnoobrotowej (Vitality G21) zachowują wszystkie wartości produktów zjadanych w całości. Co ciekawe, z świeżej kapusty wyciśniemy sok bez problemu (około 7-8 szklanek z główki o wadze 2kg).Sok z kapusty właściwości lecznicze

Sok z kapusty - właściwości lecznicze

Sok z kapusty wspomaga pracę układu pokarmowego (wystarczy przez 2 tygodnie na pół godziny przed posiłkiem wypijać ½ szklanki soku (2–3 razy dziennie). Jest pomocny w leczeniu choroby wrzodowej, nieżytu żołądka, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Pozytywnie wpływa na pracę wątroby, nerek, woreczka żółciowego. Zawarta w soku z kapusty witamina K poprawia koncentrację, chroni przed demencją. Płukanie gardła sokiem z surowej kapusty łagodzi stany zapalne i goi. Kapuściany sok usuwa z organizmu toksyny, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia odporność. Możemy go stosować na okłady przy bólach stawowych i reumatycznych (podobnie jak liście), stosować do przemywania twarzy (szczególnie trądzikowej), zewnętrznych owrzodzeń i ranek.

Jak zrobić sok ze świeżej kapusty?

Najbardziej wartościowy sok z kapusty otrzymamy wykorzystując do jego wyciśnięcia wyciskarkę wolnoobrotową. Do warzyw liściastych do których należą kapusty wybieramy wyciskarki o mocy nie mniejszej niż 150W. Dzięki wolnym obrotom części wyciskarki odpowiedzialne za wyciskanie soku nie nagrzewają się i tym samym nie niszczą witamin w produktach. Dobrym wyborem będą wyciskarki Vitality G21 np. Gracioso. Wystarczy główkę kapusty podzielić na mniejsze części, uruchomić urządzenie i wrzucić do podajnika kawałki warzyw. Możemy urozmaicić smak soku z białej kapusty dorzucając marchew, jabłka, cytrynę, imbir, a do czerwonej granaty i pomarańcze.

A teraz pora na kilka ciekawostek kapuścianych

Kapusta nie jest ciężkostrawna, to tłuste dodatki kulinarne do niej dają takie efekty. Wyróżnia się 38 gatunków roślin kapustnych. Należą do nich jarmuż, brukselka, brokuły i kalafiory. Polska nazwa kapusta została zaczerpnięta z łaciny. “Caputium” - główka. Według legendy główki kapusty powstały z łez Likurga, którego Dionizos ukarał obłędem za zniszczenie winnicy.

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Dodawanie komentarza

Product successfully added to the product comparison!