Mleko roślinne to napój uzyskiwany z wody i nasion różnych roślin. Można go pozyskać z roślin strączkowych - soja, zbóż - owsiane, ryżowe, orkiszowe, jaglane, z orzechów i pestek – kokosowe, migdałowe, piniowe, z nasion – sezamowe. Każdy z produktów użytych do przygotowania napoju ma inne właściwości i wartości odżywcze więc i otrzymane z nich mleko różnić się będzie i smakiem, składem i właściwościami. Popularność mleka roślinnego wzrosła wraz ze świadomym wyborem zdrowego stylu życia, ale także badaniom, które potwierdziły, że aż 80% z nas nie trawi prawidłowo mleka krowiego. Nietolerancja laktozy, weganizm, aktywność fizyczna (mleko roślinne z blendera lub wyciskarki zawiera cenne składniki, a przy tym nie obciąża mięśni) czy zwyczajne poszukiwanie nowych smaków to otwarcie się na alternatywy dla mleka krowiego, czyli mleko roślinne. Wiadomo nie od dziś, że jeśli pojawia się zapotrzebowanie na tego typu produkty, zaraz znajdą się na sklepowych półkach. Dziś bez problemu kupisz mleko roślinne. Tylko czy jest ono naprawdę pełnowartościowe, zdrowe? “Wartościowa” jest cena jaką widzimy przy tego typu produktach. Litr mleka sojowego to wydatek około 10 złotych i wątpliwości co do jego wartości prozdrowotnych. Ale wystarczy trochę chęci i mleko roślinne możemy sami przygotować w warunkach domowych. Najłatwiej uzyskać taki napój mając do dyspozycji wyciskarkę wolnoobrotową. Jest to urządzenie niezwykle wydajne, ale bardziej istotne jest to, że jego praca nie niszczy cennych składników użytych surowców. Oczywiście wyciskarka wyciskarce nierówna i trudno wskazać tę najlepszą, która pozwoli nam zrobić najlepsze mleko roślinne z wyciskarki. Nie warto sugerować się marką czy ceną, lepiej zaufać sprawdzonym opiniom (polecamy wyciskarki Vitality G21) - dobra jakość, dobra cena. Również przy pomocy blendera tego samego producenta zrobimy mleko roślinne, ale wymagać to będzie większego zaangażowania z naszej strony.

Najpopularniejsze napoje roślinne (mleko) i ich właściwości

Sojowe, kokosowe, owsiane, ryżowe, migdałowe - to ostatnie znane już było początkiem XIII wieku.
Mleko sojowe – bogate w białka roślinne, zawiera witaminy z grupy B, potas, żelazo (niestety może uczulać i hamować pracę hormonów tarczycy).

Przepisy na mleko roślinne

  • Mleko kokosowe – bogate w tłuszcze, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, selen, fosfor, wapń, cynk.
  • Mleko migdałowe - źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy B2, E, wapnia, magnezu, potasu, cynku.
  • Mleko owsiane –zawiera beta-glukan obniżający poziom cukru we krwi, regulujący pracę jelit, wspierający odporność.
  • Mleko ryżowe - nie zawiera glutenu, źródło węglowodanów.

Mleko roślinne z wyciskarki i blendera – przepisy

  • Mleko sojowe – 400g suchych ziaren soi, 3 litry wody. Soję zalać 1l wody i moczyć przez całą noc. Następnie odcedzić i przepłukać. Zagotować 2 litry wody i wrzucić do garnka odcedzoną soję. Zagotować, od czasu do czasu mieszając. Po zagotowaniu odstawić na 10-15 minut i ponownie zagotować. Powstałą masę przełożyć do wyciskarki i uruchomić urządzenie. Jeśli nie mamy wyciskarki, masę rozdrabniamy w blenderze, a następnie przelewamy na sito wyłożone gazą i odciskamy. Mleko sojowe przechowujemy w zamkniętym szklanym naczyniu w lodówce 2-3 dni.
  • Mleko owsiane – 125 g płatków owsianych (górskich), 800ml wody. Płatki zalewamy połową wody i moczymy całą noc. Dodajemy pozostałą wodę i przekładamy do wyciskarki. Mając do dyspozycji blender, namoczone płatki z dodatkiem pozostałej wody miksujemy i odsączamy powstałą pulpę przez gazę.
  • Mleko migdałowe - obrane migdały (100g) zalać wodą i namoczyć (przez całą noc). Następnie wrzucić do wyciskarki dolewając tyle wody, ile mamy migdałów. Jeśli używamy blendera, migdały z wodą rozdrabniamy i produkt odsączmy na sicie wyłożonym gazą.
  • Mleko kokosowe – 200g wiórków kokosowych, około 1 litra wody. Wiórki zalewamy wodą na całą noc, następnie podgrzewamy masę do około 60° i przekładamy do wyciskarki. Korzystając z blendera masę rozdrabniamy i odsączamy na sicie wyłożonym gazą.

Smak mleka sojowego czy owsianego można poprawić dodając syrop z agawy, cynamon, wanilię, miód.
Mleko roślinne to nie tylko dodatek do kawy, ale można go używać do przygotowywania naleśników, koktajli i ciast.
Ciekawostka. Mleko sojowe jest tradycyjnym napojem chińskim, którego produkcję opracowano w 164 r n.e.