Czego dowiesz się z artykułu?

Słoneczna Italia i jej cudowne smaki i aromaty... Kto choć raz spróbował włoskiej kuchni, na zawsze zapamięta kulinarne doznania. Zamiłowanie do gotowania i słynna włoska gościnność sprawiła, że wiele kultowych dań mimo swej prostoty jest poezją smaku. Wywodząca się z tradycji śródziemnomorskiej (uważanej za najzdrowszą na świecie) kuchnia włoska bazuje na owocach morza, świeżych warzywach i ziołach oraz oliwie z oliwek. Sprzyjający klimat i nadmorskie położenie zapewniło niewyczerpane źródło ulubionych składników potraw: pomidory, bazylia, czosnek, kapary, karczochy, anchois, orzeszki piniowe i oliwa. Z czym oprócz pizzy kojarzy się Italia? Z pesto. Czyli najprostszym sosem na bazie bazylii, który wybornie smakuje z makaronem i nie tylko. Jeśli chcesz przywrócić wspomnienie wakacyjnej podróży do Włoch i odtworzyć ten słynny sos w domowym zaciszu – nic trudnego. Chociaż składniki tradycyjnego pesto ucierane są w moździerzu, pomoże Ci w tym blender G21. Z pewnością oszczędzisz czas przygotowania sosu nie pozbawiając go smaku i aromatu.

Prosty sposób na pyszne pesto z blendera

Domowe pesto z blendera? Nic prostszego! Tradycyjny, zielony sos pesto wywodzi się z włoskiej Genui (pesto alla genovese). Aby zrobić go w domu wystarczy: 25 g liści świeżej bazylii (1 doniczka), 25 g uprażonych na suchej patelni orzeszków piniowych, 1 ząbek czosnku, 10 dkg startego parmezanu lub innego, twardego sera, oliwa – 4 łyżki, sól do smaku. Wszystkie składniki wrzucamy do kielicha blendera (polecamy blender kielichowy G21) i miksujemy na gładki sos, a jeśli wolisz “czuć” składniki, wystarczy skrócić czas blendowania. Sos wystarczy wymieszać z ugotowanym makaronem – szybki sposób na danie obiadowe czy kolację.

Czerwone pesto – smak pachnący Sycylią

Pesto z suszonych pomidorów wywodzi się z Sycylii (pesto alla siciliana). Czerwone pesto przygotujesz równie szybko jak zielone. Będziesz potrzebować: ½ szklanki suszonych pomidorów w zalewie z oliwy, 10 listków bazylii, 4 łyżki orzeszków piniowych, 1 ząbek czosnku, 1/3 szklanki oleju z pomidorów lub oliwy z oliwek, ¼ szklanki tartego parmezanu lub innego, twardego sera, sól i pieprz do smaku. Wszystkie składniki blendujemy do uzyskania sosu. Blender kielichowy wysokoobrotowy ma tę zaletę, że żadne składniki mu nie “uciekną”. Makaron, risotto, pieczywo, kopytka (i nie tylko) - z tym sosy smakują wyśmienicie, ale o tym za chwilę.

Blender G21 Perfect Smoothie Vitality 1680W

A może pesto w innej wersji?

Jeśli nie lubisz w kuchni nudy, możesz pokusić się o zrobienie pesto z natki pietruszki czy jarmużu zamiast bazylii i użyć innych orzechów. Ciekawą wersją na pesto z blendera z awokado i bazylią. Dojrzałe awokado pozbawione pestki, 1 szklanka listków bazylii, ząbek czosnku, 1/3 szklanki uprażonych migdałów, ¼ szklanki parmezanu, ¼ szklanki oliwy extra vergin, 3 łyżki soku z cytryny, sól i pieprz do smaku. Składniki wrzucamy do urządzenia, np. G21 Smart Smoothie Vitality i miksujemy.

Blender 1680W. G21 SMART Smoothie Vitality

Zielone pesto jako farsz do roladek z filetów kurczaka

Na 6 roladek potrzebujesz 3 pojedyncze filety (każdy kroimy w poprzek – otrzymamy dwa cieńsze płaty mięsa, można je lekko rozbić), 6 plastrów sera, 6 plastrów szynki, 12 łyżeczek zielonego pesto, po 1/3 szklanki bułki tartej i tartego sera, 1-2 jajka, szczypty suszonego oregano, kilku łyżek oliwy, soli do smaku. Rozgrzewamy piekarnik do 220°, na filet kładziemy po 2 łyżki pesto, plaster szynki i sera i zawijamy roladki. Roladki obtaczamy w rozkłóconym jajku i mieszance bułki tartej, startego sera i przypraw, układamy w naczyniu żaroodpornym (łączeniem w dół), skrapiamy oliwą i zapiekamy 25-35 minut. Zielone pesto podajemy z ulubioną surówką.

Przygotowanie pesto blenderem nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Smaki śródziemnomorskie, to nie tylko Włochy. Jakie dania możemy wyczarować używając blendera? Czekaj na kolejny wpis.