Jak suszyć Grzyby?Jesienny las kusi atrakcjami. Złote liście chrzęszczące pod butami, liliowe wrzosy cieszące oczy kolorami tudzież ścieżka usłana szyszkami i żołędziami - prawdziwa gratka dla dzieci. I grzyby, którymi pachnie cały las. To dla nich potrafimy wstać wczesnym rankiem i ruszyć do lasu w poszukiwaniu najlepszych okazów. Szczególnie, gdy sezon grzybowy w pełni, amatorów leśnego bogactwa nie brakuje. Kto żyw rusza do boru z koszykiem. Przyjemne z pożytecznym -  tak można określić wyprawę do lasu. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm, spacer jest remedium na codzienny stres, doładowaniem akumulatorów, a przy tym zbieranie grzybów to świetna forma spędzania czasu z odrobiną rywalizacji w tle. Dla smakoszy grzybowych potraw - jesień to najlepszy okres na kulinarne wariacje z borowikami, podgrzybkami, maślakami, kurkami...w tle. A najlepiej smakują te, które własnoręcznie uzbieramy. Oczywiście pomysłów na zagospodarowanie grzybowych zasobów jest wiele. Możemy je zużyć na bieżąco, zamrozić, zamarynować, ukisić i ususzyć. Suszenie grzybów jest formą ich konserwacji (metoda na przedłużenie trwałości żywności znana od wieków).

Masz już swoje tegoroczne okazy? Dowiedz się: ---> Jak przyrządzić grzyby w blenderze? <---

Jak suszyć grzyby?

Możemy suszyć grzyby w sposób tradycyjny, czyli na słońcu w przewiewnym miejscu, nanizane na nitkę, cienki drut czy patyk. Do suszenia naszych zbiorów możemy użyć piekarnika elektrycznego, powiesić grzyby przy kaloryferze lub suszyć grzyby w elektrycznych suszarkach do żywności. Wraz z zapotrzebowaniem na tego typu urządzenia producenci się o takowe postarali. W okresie grzybobrania suszarki do żywności są jednym z najczęściej kupowanych urządzeń. Do domowego użytku najlepiej się sprawdzają suszarki do żywności G21 Paradiso Big lub Harmony Small. Suszenie grzybów to najlepsza metoda na zrobienie z nich zapasów. Szkopuł w tym, że nie zawsze potrafimy je prawidłowo przechowywać, by zasoby starczyły nam do kolejnego grzybowego sezonu.

Jak przechowywać suszone grzyby?

W czym przechowywać suszone grzyby?

Przed wszystkim najpierw dokładnie sprawdzamy czy grzyby dobrze wyschły. Powinny się po wysuszeniu łamać, ale nie kruszyć. Absolutnie nie przechowujemy grzybów w płóciennych ani tym bardziej foliowych torebkach. W tych pierwszych - wchłaniają zapachy z otoczenia i wilgoć, w drugich - pleśnieją. Najlepiej przechowywać suszone grzyby w szczelnych pojemnikach szklanych, metalowych, nawet drewnianych. Niektórzy wykorzystują także pojemniki plastikowe, ale osobiście takiego rozwiązania nie polecamy.

Jak przechowywać grzyby po suszeniu?

Pojemniki z grzybami przechowujemy w suchych, ciemnych pomieszczeniach. Niektórzy zalecają, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła 7-12°C, inni, że może to być temperatura pokojowa. Zapach grzybów przyciąga mole spożywcze, stąd zawsze upewniajmy się, że pojemniki do przechowywania zapasów są szczelne. Mole odstrasza zapach liści laurowych. Możemy włożyć taki listek do pojemnika, by odstraszał intruzów. Ponieważ grzyby chłoną zapachy, mogą przejąć też ten z liści laurowych. Jeśli nie lubicie woni liści, możecie je rozłożyć w szafce z grzybami i co jakiś czas wymieniać, gdy stracą aromat. By zapobiec wchłanianiu wilgoci, do pojemników z grzybami możemy włożyć po kilka ziaren suchego ryżu. Po ususzeniu możemy grzyby także zmielić w młynku na proszek, który przechowujemy w taki sam sposób jak grzyby ususzone w całości lub kawałkach. Co jakiś czas należy się upewnić, czy nasze grzybowe zapasy dobrze się przechowują.

Suszone grzyby możemy wykorzystać do przyrządzania wielu potraw: zupa grzybowa, farsz do uszek jako dodatek do sosów, bigosu, zup czy pasztetów.

---> Dowiedz się również: Jak poprawnie suszyć grzyby w suszarce! <---

Ciepła, deszczowa jesień (wystarczy kilka dni) to idealna pogoda, by w leśnym runie pojawiły się grzyby. Zbieramy tylko te jadalne. Na muchomory możemy popatrzeć, ewentualnie zrobić zdjęcie najciekawszym okazom. Te czerwone, w białe kropeczki to urodziwe, leśne cudeńka :)